CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Norbert Pfaffenbichler

Norbert Pfaffenbichler
Rakouský filmař a kurátor Norbert Pfaffenbichler (1967) je průkopníkem videoartu a zakládajícím členem skupiny vidoK. V tvorbě často kombinuje elektronickou hudbu a abstraktní projekce. Byl kurátorem významné skupinové výstavy Abstraction Now v Künstlerhaus ve Vídni (2003), pracující se sluchovými vjemy generovanými počítačem. Na MFDF Ji.hlava byl uveden jeho film Intermezzo (Poznámky o filmu 4) (2012).

Výpis filmů autora

Intermezzo (Poznámky o filmu 4)

Intermezzo (Poznámky o filmu 4)

Norbert Pfaffenbichler / Rakousko / 2012 / 2 min. 0 sec.

Jeden z nejvýznamnějších současných režisérů pracující s found footage vytvořil heavy-metalovou miniaturu z filmu Chaplin obchodním příručím (1916). Nová rytmická groteska vychází z Chaplinova gagu na jezdících schodech a hlučně až hrubiánsky vytrhává z obrazu zrnité detaily, díky nimž rozvádí krátkou scénu do virtuózní komedie zápasu postav s filmovým střihem, vypočítaným na základě veršové struktury ABABA BCBCB.  

bez náhledu

KAMERA (Poznámky o filmu 10)

Norbert Pfaffenbichler / Rakousko / 2015 / 13 min. 0 sec.

Úvaha nad dohledem, jež se dramatizuje panickými a úzkostnými záchvaty člověka v bílé místnosti bez oken a dveří, reflektuje všudypří- tomnost zdánlivě nenápadného pozorování. Nemožnost objektivity pohledu skryté kamery zdůrazňují reaktivní změny jejího úhlu pohledu, když na ni postava útočí. Rakouský filmař a kurátor Norbert Pfaffenbichler (1967) je průkopníkem videoartu a zakládajícím členem skupiny VIDOK. V tvorbě často kombinuje elektronickou hudbu a abstraktní projekce. Byl kurátorem významné skupinové výstavy Abstraction Now v Künstlerhaus ve Vídni (2003), pracující se sluchovými vjemy generovanými počíta- čem. Na MFDF Ji.hlava byl uveden jeho film Intermezzo (Poznámky o filmu 4) (2012).„Camera, krátká etuda na téma skrytá kamera, je součástí mé série poznámek o filmu, která se zabývá různými náměty z dějin a teorie filmu.“

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme