CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Olga Sommerová

Olga Sommerová
Přední česká filmová dokumentaristka, pedagožka na pražské FAMU. Olga Sommerová natočila téměř sto dokumentů. Na MFDF Ji.hlava byly promítány její snímky Věra 68 (2012) a Máňa (společně s Janem Špátou, 1992). Magický hlas rebelky získal cenu diváků na MFF v Karlových Varech v roce 2014.

Výpis filmů autora

Magický hlas rebelky

Magický hlas rebelky

Olga Sommerová / Česká republika / 2014 / 85 min. 0 sec.

Portrét talentované ženy, jejíž život silně ovlivnily dějiny komunistického Československa. Marta Kubišová jako symbol sametové revoluce, zpěvačka a matka. Vzpomínková koláž mísí osobní zpověď umělkyně, historické události a písně. Prolínáním osobní a profesní roviny vzniká komplexní podobenství o ženě a době.

Máňa

Máňa

Olga Sommerová, Jan Špáta / Czechoslovakia / 1992 / 20 min. 0 sec.

Ve společné režii zaznamenali Jan Špáta a Olga Sommerová výpověď-vyznání čtyřiadvacetileté recidivistky Marie, která s naivitou i přesvědčivostí bilancuje v pardubické věznici svůj život zlodějky, ubíhající v rytmu svobody, krádeží a věznění proti směru společenských pravidel.

Věra 68

Věra 68

Olga Sommerová / Česká republika / 2012 / 90 min. 0 sec.

Portrét nejslavnější české gymnastky poskládaný z archivních materiálů zaznamenává její úspěchy jako oslavované olympijské medailistky do roku 68, kdy podepsala manifest Dva tisíce slov, její následné upadnutí v nemilost režimu, návrat na vrchol po roce 1989 jako poradkyně prezidenta Václava Havla a další pád po rodinné tragédii v roce 1993. Po šestnácti letech se Čáslavská opět vrací do společenského života a vzniká dokument mapující životní cestu této výjimečné osobnosti na pozadí měnící se politické situace.  

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme