CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Patrick Bergeron

Patrick Bergeron
Kanadský videoartista Patrick Bergeron konceptuálně zpracovává témata rychlosti, času a vzpomínek. Jeho díla jsou spojením experimentálního filmu, animace a dokumentu. Patnáct let pracoval ve filmovém průmyslu, kde vytvářel vizuální efekty u snímků jako Pán Prstenů nebo Matrix. MFDF uvedl jeho experiment SmyčkaSmyčka (2008).

Výpis filmů autora

Noční vlny

Noční vlny

Patrick Bergeron / Kanada / 2015 / 3 min. 42 sec.

Světelné vzorce a textury nočního Tokia, Hongkongu a Šanghaje zachycují metodou „digitálního video scratchingu“ opojnou procházku velkoměstskými bulváry.

SmyčkaSmyčka

SmyčkaSmyčka

Patrick Bergeron / Kanada / 2008 / 5 min. 0 sec.

Psychedelické řezy ve filmu představují nekonečnou potencialitu pohybujícího se pohledu, neboť z libovolného množství pásků vodorovně ubíhajících po plátně se kdykoli může stát zvětšenina, v níž vidíme obraz světa (vietnamská Hanoj), jak jsme zvyklí, abychom náhle byli nuceni se jej zase vzdát.

Studie Synchromie

Studie Synchromie

Patrick Bergeron / Kanada / 2014 / 3 min. 20 sec.

Konceptuální reinterpretace klasického avantgardního filmu vychází z rozkladu Synchromy (1971) Normana McLarena. Původní obrazy rozdělil do 11 sloupců a každému přidělil zvukovou stopu, za pomocí softwaru pak vytvořil 11 nových „soundtracků“. Z těchto stop pak analogickým procesem odvodil nové obrazy.DETAIL:Soundtrack původního legendárního McLarenova filmu vznikl fotografováním vzorkových karet s různě umístěnými čárami, které autor seřadil na optickou zvukovou stopu, aby tak vytvořil soustavy tónů. V obraze pak ukázal tyto tvary, které navíc koloroval. Výsledkem je film, v němž divák doslova vidí to, co slyší.  

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme