CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Péter Forgács

Péter Forgács
Experimentální filmař a mediální umělec Péter Forgács (1950) vytvořil desítky filmových esejí, hudebně-obrazových performancí a výstavních instalací. Mezi jeho spolupracovníky patří hudební minimalisté. Způsob své práce s found footage popisuje jako vizuální psychoanalýzu: cílem je ukázat okraje obrazu a nabídnout vhled do nevědomí jednotlivce i doby. MFDF Ji.hlava již uvedl několik jeho filmů.

Výpis filmů autora

bez náhledu

El Perro Negro – Příběhy ze španělské občanské války

Péter Forgács / Finsko, Švédsko, Francie, Nizozemsko / 2005 / 84 min. 0 sec.

Metodou found footage skládá Péter Forgács koláž dosud neviděných amatérských filmů, která nabourává běžný pohled na velkou historii. V jedinečných obrazech se kříží osudy katalánského průmyslníka Joana Salvanse Piera a středostavovského studenta z Madridu Ernesta Díaze Noriegy.

Jsem von Höfler (Variace na Werthera)

Jsem von Höfler (Variace na Werthera)

Péter Forgács / Maďarsko / 2008 / 160 min. 0 sec.

Specialista na sběr amatérských filmů a jejich zpracování do jedinečných cyklů Péter Forgács vypráví společně s Tiborem Höflerem příběh šlechtické rodiny na pozadí celého dvacátého století, které dokumentují nejen jím natočené snímky a osobní komentář, ale i další archivní materiály včetně dopisů, v nichž je jeho příběh vetkán do událostí války a komunistické éry s tím, že režisér neustále poměřuje vzdálenost mezi fiktivním a reálným životem svého hrdiny.

Malebné doby

Malebné doby

Péter Forgács / Maďarsko / 2016 / 133 min. 0 sec.

Hlavní proud nového dílu cyklu Soukromé Maďarsko tvoří 8mm záběry ze soukromého archivu malířky Máriy Gánóczyové (1927), jejichž rytmus zvýrazňují režisérovy syntaktické zásahy. Máriina melancholická vyprávění kontrastují s budovatelskou rétorikou dobových týdeníků a policejních reportů. Kompozice portrétů její rodiny a přátel a současných záběrů z plátny přeplněného ateliéru protnutá verši Dezső Tandoriho kondenzuje v pocit otevřeného horizontu možností, jak zobrazit to minulé; křehkost a jedinečnost zkušenosti se přitom zdá být obzvlášť exponovaná tam, kde se člověk dotýká věčnosti.„Cesta časem skrze 200 let maďarských dějin a umění, zachycená očima a objektivy malířů. Tato mozaika z propletence umění a filmu proudí jako tok řeky času, vlní se a  klokotá.“ P. Forgács

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme