CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Péter Lichter

Péter Lichter
Péter Lichter (1984) je maďarský dokumentarista, básník a redaktor filmového časopisu Prizma. Metodou nalezeného materiálu vytváří od roku 2002 krátké lyricky laděné snímky, z nichž byly na MFDF Ji.hlava uvedeny Negativní dějiny maďarského filmu (2010) – fiktivní vzpomínky na alternativní historii maďarské kinematografie, a Nemísta: Za horizontem nekonečna (2016) – koláž o okrajích dálnic a podobných nemístech.

Výpis filmů autora

8. října 2016

8. října 2016

Péter Lichter, Bori Máté / Maďarsko / 2016 / 2 min. 0 sec.

Název filmu je datem, kdy byla rozpuštěna redakce největšího maďarského opozičního deníku Népszabadság. Kousky vydání z tohoto dne autor vytrhává, hromadí a zas rozkládá v naléhavé koláži touhy po svobodném vyjádření odporu. Okraj fi lmu zdůrazňuje utnutí možnosti sdělení v kompletním kontextu. „Náš film je prosté politické prohlášení. Stvořili jsme jej ve dvou dnech následujících po zrušení deníku Népszabadság.“ B. Máté, P. Lichter

Arnheim v Anaheimu

Arnheim v Anaheimu

Péter Lichter / Maďarsko / 2021 / 8 min. 0 sec.

Imprese z díla filozofa Rudolfa Arnheima, vetknutá do desktopové koláže, vychází z návštěvy Disneylandu, ikonického kulturního produktu, reflektovaného v Arnheimových textech, fotografiích a audio skladbách, přičemž ústřední je úvaha, jakými způsoby se film vzdaluje realitě či dojmu realističnosti.

Barokní žena  (č.7-11)

Barokní žena (č.7-11)

Péter Lichter / Maďarsko / 2020 / 16 min. 0 sec.

Dokumentární záběry, hollywoodská kinematografie i videohry se střetávají, překrývají a noří do sebe v dadaistické koláži, inspirované poezií maďarského básníka Mária Z. Nemese. Hypermediální podstata současnosti je zvýrazněna pomocí fragmentů osvobozených od zpřehledňujících narativních rámců.    

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme