CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Petr Šoltys

Petr Šoltys

Výpis filmů autora

bez náhledu

Nedej se: Krajina v krajině

Eva Lammelová / Česká republika / 2016 / 26 min. 0 sec.

Člověk je jediná živá bytost na planetě, která vědomě destruuje svůj životní prostor, svou vnější krajinu. Možná je to dané i tím, že se neumí postarat ani o tu vnitřní, kterou často také vědomě ničí. Vnitřní a vnější krajina jsou spojité nádoby, které se v sobě zrcadlí, a jóga může být jednou z cest, jak je kultivovat.

Nesvatbov

Nesvatbov

Erika Hníková / Česká republika, Slovensko / 2010 / 72 min. 0 sec.

1 amplion 2 médium agitace 3 starostovo sociální inženýrství 4 proměny křesťanských rodinných hodnot 5 osamělost jako nechtěná forma singles 6 konfrontace představ starousedlíků s nepřístupností osamocených 7 experiment v oblasti stimulace demograficky žádoucího chování 8 přirozený odpor k řízení života, které prosazuje starosta 8 estetika bezútěšného navazování vztahů v sociální izolaci slovenského venkova 9 film o omezených možnostech výběru předvádí komediální potenciál venkovského života Slovenská vesnice vymírá, a proto se její starosta rozhodl pro nezvyklá propopulační opatření - ukazuje se však, že na rozdíl od městských singles je problém jinde než v rozhodnutí mladých žít osamoceně.

Opouštět Počátky

Opouštět Počátky

Linda Kallistová Jablonská / Česká republika / 2021 / 97 min. 0 sec.

Linda Kallistová Jablonská ve svém nejnovějším snímku sleduje, jak se za posledních deset let proměnily osudy tří dívek, které vyrůstaly ve výchovném ústavu v Počátkách, jejich sny o svobodě i realitu, které musejí čelit, ale i to, jak si samy představují vlastní budoucí rodinu. Pokračování časosběrného dokumentu o Adéle, Denise a Pavle zachycuje trnitou cestu k samostatnosti po odchodu z ústavu – vyrovnávání se s minulými křivdami, hledání práce, navazování nových vztahů, malé radosti i velká zklamání. Linda Kallistová Jablonská buduje nejen citlivý portrét trojice dívek odkázaných samých na sebe, ale zkoumá i vliv veřejných institucí na formování životních postojů mladých lidí. „Dokončila jsem film, který sleduje deset let dívek, jež vyrůstaly ve výchovném ústavu v Počátkách. A protože ty dívky se potýkaly s různými problémy, zajímalo mě, proč k nim docházelo. Začala jsem trochu zkoumat, jak mladého člověka formují první roky života, a dostala jsem se k tomu, že pokud dítě vyrůstá v ústavní péči, tak to velice ovlivní jeho dospělý život.“ (Linda Kallistová Jablonská)   Q&A s Lindou Kallistovou - Jablonskou:    

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme