CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Philip Hoffman

Philip Hoffman
Respektovaný dokumentarista z kanadského Winnipegu je pověstný svými deníkovými filmy a osobitou režijní metodou zdůrazňující otázky lidské paměti a temporality. Jeho filmografie čítá celou řadu krátkých filmů, celovečerně debutoval před pěti lety filmem All Fall Down (2009). Působí jako pedagog na York University v Torontu a je zakladatelem vzdělávacího centra Film Farm, které je útočištěm experimentálních filmařů.

Výpis filmů autora

Když jsme v Kanadě měli Expo

Když jsme v Kanadě měli Expo

Philip Hoffman, Eva Kolcze / Kanada / 2015 / 9 min. 0 sec.

Found footage koláž se v poklidném průzkumu areálu světové výstavy Expo 67 vrací do doby, kdy Montreal hostil přehlídku pokroku naší civilizace. Pohrouží se do jednotlivých exponátů a expozic, aby v rozjímavé práci s materiály převzatými z dokumentárních a osvětových filmů přemítala nad klíčovými body pokroku a ikonickými znaky jeho předvádění.DETAIL:Znovučtení expozice evokující zeměkouli odkazuje nejen k dobové hrdosti na technologický progres, ale zdůrazňuje i estetickou sílu jeho oslavy.

V letech

V letech

Philip Hoffman / Kanada / 2014 / 45 min. 33 sec.

Philip Hoffman – samozvaný kronikář své rodiny –  dokumentuje proces stárnutí vlastního otce. Momentky kdysi vitálního muže zachycené v amatérských záběrech režisér konfrontuje s výjevy nemocného staříka, který pomalu čeká na smrt na rodinné chatě u jezera.  Experimentální film spojuje intimní záběry z rodinných videí od režisérova dětství po současnost, kdy opečovává nemohoucího otce, a neopakovatelnými impresemi okolní krajiny, které vystihují pomíjivost lidského života. Ruchy přírody jako např. šplouchání vody na jezerní hladině či hlasy ptáků podkreslují zrnité obrazy beze slov.DETAIL:„Ahoj tati, dobré ráno!“ (zní nadšeně dcera v telefonu) – Právě jsem se probudil. (polohlasem) – To je fajn. Vyspal ses dobře? - Och, ano...  (nejistě polohlasem) Ano... (chraptí, hlas se ztrácí).

Vše padá

Vše padá

Philip Hoffman / Kanada / 2009 / 94 min. 0 sec.

Deníky, fotografie, found footage, básně, vzkazy, mapy - složitá a fragmentární kompozice experimentálního dokumentu líčí historii farmy v kanadském jižním Ontariu a v symbolice povyšující příběhy jejích obyvatel v meditaci rozšiřuje konkrétní osud domu o společenský a historický rozměr.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme