CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Richard Tuohy

Richard Tuohy
Australský experimentální filmař Richard Tuohy pracuje výhradně s celuloidem. Provozuje specializovanou laboratoř Nanolab pro vyvolávání filmů a pořádá Artist Film Workshop, v rámci něhož učí autory pracovat s filmovou surovinou. Je zakladatelem a ředitelem Australského mezinárodního festivalu experimentálních filmů.

Výpis filmů autora

Ginza v pruzích

Ginza v pruzích

Richard Tuohy / Austrálie / 2014 / 9 min. 0 sec.

Dokumentaci tokijské čtvrti Ginza, jedné z nejluxusnějších nákupních oblastí světa, zpracovává autor technikou tzv. chromaflexu, kterou sám pomohl vyvinout. Jde o proces barevného ručního vyvolávání, který umožňuje vybrané části obrazu vyvolat do pozitivních barev, některé nechat v negativu a jiné černobíle. DETAIL:Překrývající se svislé nápisy, zářící v přehlcené ulici, ukazují luxusní značky a vlajkové prodejny bezpočtu obchodních řetězců, které jsou svými reklamními nápisy, hustě rozmístěnými v úzkých ulicích, přes sebe vršeny až k nerozeznání.

bez náhledu

Křižovatka

Richard Tuohy / Austrálie / 2016 / 17 min. 0 sec.

Mnohasměrná křižovatka se rozplývá ve filmovém zrnu do ploch a tvarů, z nichž zůstává jen tušení v houstnoucí mlze pohybu chodců.

Křižovatka

Křižovatka

Richard Tuohy / Austrálie / 2022 / 10 min. 30 sec.

Experimentální snímek v sobě spojuje to nejlepší z tradice strukturálního filmu a městských symfonií. Rušná křižovatka je přímo nepřeberným zdrojem záběrů skládaných do rytmického celku s vlastní strukturou i významem. Oslava kinematografie na svém nejvlastnějším území zachycených obrazů a zvuků!„Často používám výjevy z přírody a v mých filmech jde ve své podstatě spíše o formu, strukturu, čas a vzorce než o obsah a přímý smysl.“ (Richard Tuohy)---Zdroj citátu: http://www.nanolab.com.au/artist%20statement.htm

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme