CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Salomé Jashi

Salomé Jashi
Salomé Jashiová (1981) je gruzínská dokumentaristka, kameramanka a spoluzakladatelka produkční společnosti Sakdoc Film. Žije v Berlíně. Krátký film Beze slov (2009, MFdF Ji.hlava 2009) je němým komentářem ruskogruzínské války. Snímek Bakhmaro (2011) získal v Jihlavě cenu za nejlepší dokument střední a východní Evropy. Oslnivý svit soumraku měl premiéru na festivalu visions du réel, kde zvítězil v soutěži prvních a druhých snímků regard neuf.

Výpis filmů autora

bez náhledu

Bakhmaro

Salomé Jashi / Německo, Gruzie / 2011 / 60 min. 0 sec.

FilmNETEČNOST stojí na symbolickém obraze restaurace v západogruzínském městě Čochatauri. Mezi jejími sytě zelenými stěnami se v podvojnosti obecného a konkrétního ukazuje úpadek jižního Kavkazu, únava z hospodářského propadu i politická mátožnost. Majitelé jsou trpěliví, ale hostů je málo, volební plakáty a předvolební spoty v televizi slibují lepší život, ale vypadá to, že se nemůže nic změnit.

Beze slov

Beze slov

Salomé Jashi / Gruzie / 2009 / 12 min. 0 sec.

Snímek skládá za sebou statické záběry tváří Gruzínců, do jejichž životů vstoupil loňský konflikt s Ruskem, nicméně film jeho oběti nepojmenovává, jako by vypovídající měla být sama tvář, přesněji její živá přítomnost, manifestace tváře, která přesahuje formu.

bez náhledu

Oslnivý svit soumraku

Salomé Jashi / Německo, Gruzie / 2016 / 74 min. 0 sec.

V rozpadajících se kulisách divadelních sálů se odehrávají sekulární rituály současné gruzínské společnosti – svatby, módní přehlídky, volby královny krásy i politické reprezentace. Statická kamera, jež zachycuje bezcitnou choreografii ceremonií v širokém záběru, kontrastuje s dynamickými švenky malé kamery televizní reportérky, která svou činorodostí udržuje v chodu lokální stanici. Sled promyšleně rámovaných obrazů výběru událostí, které se Dariko rozhodne zprostředkovat televizním divákům, doplňují záběry ze zákulisí ošuntělého studia přežívajícího díky poplatkům za četbu úmrtních oznámení.„Udivovalo mě, že drobné příběhy z městeček jsou pro lidi o tolik důležitější než jakákoli vysoká politika, a tak jsem chtěla zjistit, o čem ony příběhy jsou.“ Salomé Jashiová

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme