CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Thomas A. Østbye

Thomas A. Østbye
Norský tvůrce, střihač, pedagog a producent Thomas A. Østbye se přirozeně pohybuje napříč uměleckými druhy. Kromě natáčení dokumentárních filmů jeho aktivity zahrnují i fotografování a instalace v galeriích. Ve svých dílech reflektuje současné společenské problémy, se kterými pro něj úzce souvisí otázky estetického charakteru. V roce 2012 se na MFDF Ji.hlava promítal jeho snímek Představa o Emanuelovi (2011), který získal CPH:DOX Award a jehož volné pokračování Pryč z Norska (2014) uvádí Ji.hlava letos.

Výpis filmů autora

Každý má právo

Každý má právo

Thomas A. Østbye / Norsko / 2021 / 31 min. 30 sec.

V roce 2016 zažalovaly dvě environmentální organizace norský stát pro podezření, že dalším udělováním licencí k těžbě nafty v Barentsově moři porušuje ústavu. Konkrétně garantované právo na zdravé životní prostředí pro každého a zodpovědné i udržitelné vytěžování přírodních zdrojů. Díky exkluzivní možnosti natáčet přímo v soudní síni během odvolacího řízení v letech 2019 a 2020 dostáváme příležitost nahlédnout události, které norská média označovala jako „klimatický proces století“. A také k poznání, že nad ohledy o budoucnost stále vítězí zájmy politické, chabě maskované ekologickou agendou.„Pro mě je dokument způsob, jakým přistupujeme ke skutečnosti.“ (Thomas A. Østbye)

Masterclass: Thomas A. Ostbye

Masterclass: Thomas A. Ostbye

Thomas A. Østbye / Česká republika / 2015 / 50 min. 0 sec.

Thomas A. Østbye, výrazný norský režisér známý svou tendencí kombinovat umělecké pojetí dokumentárního žánru se současnými politickými otázkami. Upozornil na sebe svými náročnou formou natočenými dokumenty, jako byly Představa o Emanuelovi (2011), HUMAN (2009) a In your dreams (2005), které byly oceněny desítkami filmových a uměleckých cen. Zabývá se též tvorbou uměleckých instalací a vede produkční společnost PlymSerafin. Thomas Østbye předvede ukázky ze svých filmů a pohovoří o svém pracovním postupu. Zaměří se na vývoj filmového stylu a formy v souvislosti s estetikou a etikou svých nejnovějších filmů.

Paralelní akce

Paralelní akce

Thomas A. Østbye / Norsko / 2017 / 16 min. 0 sec.

Videoinstalace nabízí skrze mapování výstavního prostoru paralelní sledování ohromující krajiny na Arktidě a Kalimantanu za doprovodu hudby Fredrika Nesse Sevendala.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme