CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Thomas Kutschker

Thomas Kutschker
Německý režisér, fotograf, kameraman a univerzitní pedagog Thomas Kutschker (1963) ve svých filmech experimentuje se zvukem, mixuje nahrávky ze sociálních sítí z celého světa s útržky starých filmových záznamů a tematizuje lidský strach a touhu po poznání. MFdF Ji.hlava uvedl jeho filmy Světy stínů (2008), Já, já sám a moje já v době downloadů (2010) a Finanční místa (Globální všehochuť) (2015).

Výpis filmů autora

Finanční místa (Globální všehochuť)

Finanční místa (Globální všehochuť)

Thomas Kutschker / Německo / 2015 / 5 min. 55 sec.

Obrazová koláž míst v reálném i virtuálním světě, kde za okny mrakodrapů, v útrobách jachet nebo na telefonních linkách v pracovních autech probíhají dohody o finančních transakcích, je zpřítomněním fragmentárnosti rychlých obchodů a nutné částečnosti makroúdajů. Vynalézavá vizualizace ekonomické úvahy plné čísel, údajů a dílčích komentářů je poutavou miniesejí o vlivu financí a jejich reprezentace.DETAIL:Průlety herními světy zdůrazňují aspekt gamifikace virtuálních operací ve finančním sektoru.

Já, já sám a moje já v době downloadů

Já, já sám a moje já v době downloadů

Thomas Kutschker / Německo / 2010 / 4 min. 0 sec.

1 mizení 2 úbytek informací 3 schody, podchod, postava 4 upload a download dokola 5 sestupný vývoj děje i obrazu Rekurzivní inscenace, dokumentující proces digitálního stárnutí, ukazuje nešetrnost vůči obrazovým informacím na viditelném vývoji rozeznatelnosti opakujícího se jednotvárného výjevu.

Světy stínů

Světy stínů

Thomas Kutschker / Německo / 2008 / 15 min. 0 sec.

Filmový esej v odkazech na starověké mýty i na paralelní světy kvantové fyziky připomíná, že předměty poznání nenajdeme v takovém světě, jaký vnímáme, neboť ten se mění, je nestálý a jen částečně pravdivý, a že k tomu, abychom skutečně pochopili, co prožíváme smysly, musíme mít zkušenost s poznáním vnitřního a neměnného navzdory tomu, že sám film je vždy promítán v mezeře za nehmotnými vzory, jejichž hmotným odrazem ve světě jsou jen stíny.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme