CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Tomáš Doruška

Tomáš Doruška
Âkile Nazli Kaya (1980) v Ankaře získala bakalářský titul, ve Zlíně vystudovala animaci a absolvovala audiovizuální studia na pražské FAMU. Je autorkou animovaných i dokumentárních filmů, které tvoří společně s Tomášem Doruškou.

Výpis filmů autora

bez náhledu

Listopadové komety

Marek Sklář / Česká republika / 2011 / 26 min. 0 sec.

FilmSAMET se vrací do revolučních dní listopadu 1989, které vynesly ekonoma Valtra Komárka na politické výsluní. Zdatnému řečníkovi patřila zaplněná náměstí, lidé si jej žádali za premiéra. Profesor Komárek dnes vzpomíná, proč k tomu nakonec nedošlo, jaké politické zájmy vynesly do křesla komunistického aparátčíka Čalfu a jak dal nakonec prostor Klausovi a Dlouhému.

bez náhledu

PřílivOdliv

Akile Nazli Kaya / Česká republika, Turecko / 2010 / 11 min. 53 sec.

Rodina, která odchází. Záběry manželského páru, který přesídlil v 70. letech do Německa, jsou kombinovány s komentářem jejich dcery, která se rozhodla žít v České republice. Deníkové záznamy dcery a obrazové záznamy rodičů jako výpověď o odchodech z Turecka. Ze země, k níž stále hledají vztah.

bez náhledu

Tobě

Tomáš Doruška, Akile Nazli Kaya / Česká republika, Turecko / 2014 / 2 min. 50 sec.

Nazlı přišla do České republiky z T urecka v roce 2005 studovat film a animovanou tvorbu, potkala tam Tomáše a od té doby jsou spolu. Tobě je jejich audiovizuální dopis budoucímu dítěti. Ptají se v něm na osud svého potomka v souvislosti s budoucností Evropy.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme