CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Vanja Andrijevic

Vanja Andrijevic

Výpis filmů autora

A.D.A.M.

A.D.A.M.

Vladislav Knežević / Chorvatsko / 2014 / 12 min. 45 sec.

Rozlehlost prázdných krajin, upoutávajících v pohyblivé makroperspektivě na své subtilní vzory, vytváří společně s hustě zastavěnými urbánními kompozicemi, spojujícími útržky strohé instruktážní i nenápadně naléhavé komunikace, odtažitě fikční úvahu o vztahu člověka a stroje.DETAIL:Postavou imaginárního příběhu je dron A.D.A.M. (Autonomous Drone for Asteroid Mining). Jeho zesílené kognitivní funkce umožní posílení autonomního módu fungování a přeruší komunikaci s operátory své kontaktní satelitní společnosti.  

bez náhledu

Archeo 29

Vladislav Knežević / Chorvatsko / 2010 / 9 min. 30 sec.

FilmKRIZE stojí na napětí mezi požitkářstvím příznačným pro období prosperity a šokem ze světové hospodářské krize a jejích důsledků: z obrázků zábavného časopisu z roku 1929 vytváří místy melancholickou, místy burcující koláž předjímající zlom od rozmachu k bídě, jež je už na dosah.

Mikrokazeta – nejmenší kazeta, jakou jsem kdy viděl

Mikrokazeta – nejmenší kazeta, jakou jsem kdy viděl

Igor Bezinović, Ivana Pipal / Srbsko, Chorvatsko / 2020 / 19 min. 15 sec.

Film uvozený hláškou „ne úplně všechno v tomto příběhu je pravda“ lze brát jako hravou aplikaci deduktivní metody mimo okruh kriminálního žánru. Muž středního věku najde na skládce – odkud je údajně nejkrásnější výhled na Jadran – mikrokazetu s jednoduchým popiskem, ze kterého začne vyvozovat, kdo mohl nahrávku pořídit a za jakým účelem. S nezbytným doprovodem balkánské dechovky se i s pomocí animace začne z imaginace a odpadu skládat karikaturní obraz jednoho života i milostného příběhu, které se s velkou pravděpodobností nikdy nestaly, ale v každém případě projdou další recyklací.„Láska k lokálnímu je v pořádku - porozumět svému okolí. Nebezpečí přichází, když patriotismus vede k exkluzi a napětí." I. BezinovićQ&A - Ivana Pipal a Igore Bezinovic:  

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme