CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Veronika Janatková

Veronika Janatková
Veronika Janatková je producentka, režisérka a kurátorka. V poslední dekádě působila především na poli dokumentárních filmů se sociálně-politickou tématikou. Zabývá se problematikou celosvětových výrobních řetězců a dynamiky globálního severu a jihu, feministických hnutí ve Rwandě, či politické reality na post-sovětském Kavkaze. Veroničin režijní debut z roku 2019 je dokumentární film o utopiích v kontextu vesmírných objevů a kosmického jara. Spoluzaložila DokuBaku, první nezávislý festival dokumentárního filmu v ázerbajdžánském Baku, kde působí jako programový dramaturg.

Výpis filmů autora

Island, rok nula

Island, rok nula

Sigurdur Hallmar Magnússon / Česká republika, Island, Francie / 2012 / 52 min. 0 sec.

Stejně jako většina ostatních skandinávských zemí byl Island vzorem rozvinuté, prosperující společnosti s vysokou životní úrovní. Finanční krize ovšem ukázala, že tamní blahobyt nestojí na spolehlivých základech, a připravila o práci nebo prostředky tisíce lidí. Dokument zachycuje, jak se obyvatelé, zvyklí žít v ostrovní pospolitosti, vyrovnávají s nevyhnutelnou nutností přehodnotit své životní hodnoty.

Příběhy trojúhelníku

Příběhy trojúhelníku

Henrike Naumann / Německo / 2012 / 14 min. 24 sec.

VHS instalace z říše dokumentárního filmu. Dvojice videozáznamů označených na pásce stejným datem z roku 1992 je postavena v multiplikovaném obrazu, aby nám prostředkovala estetizovaný trip do doby, kdy znovusjednocené Německo bylo křehkou soustavou a mladí lidé podléhali (sebe)destrukci. VHS technologie, paneláky, bývalé východní Německo, prudký nástup neonacistického hnutí, rozšíření tvrdých drog. Doplňte místo východního Německa Československo a dostanete se ke sdílené zkušenosti postkomunistických států.

Žít vodu

Žít vodu

Pavel Borecký / Česká republika, Švýcarsko, Jordánsko / 2020 / 77 min. 0 sec.

Jordánsko je druhou nejsušší zemí na světě a vesnice v rozlehlé poušti Wadi Rum jsou závislé na vodovodní síti, která se nachází přímo pod jejich nohama. Zatímco jejich obyvatelé se potýkají s nedostatkem vody a očekávají slibovanou podporu od království, povolení k hlubinným vrtům mají pouze velké zemědělské podniky a přímořské město Aqaba, s nímž má jordánský král velkolepé plány. Ekografický dokument prostřednictvím rozhovorů i poetických záběrů na vyprahlou krajinu zachycuje složitý stav v zemi, jež spěje k vyčerpání cenného vodního zdroje, i konflikt mezi vládou a místní komunitou, jež se obává o budoucnost.   http://livingwaterfilm.com/

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme