CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Vitaly Mansky

Vitaly Mansky
Vitaly Mansky se narodil ve Lvově a film studoval v Moskvě na VGIK. Natočil přes třicet dokumentárních filmů a jako producent se podílel na více než dvou stech dalších. Systematicky popularizuje dokumentární film v Rusku a úzce spolupracuje s televizí. Jeho film Roura (2013) byl uveden na MFDF Ji.hlava 2013, kde také Mansky vedl svou vlastní masterclass.

Výpis filmů autora

Gorbačov. Ráj

Gorbačov. Ráj

Vitaly Mansky / Lotyšsko, Česká republika / 2020 / 100 min. 0 sec.

Pro některé ničitel sovětské říše, vlastizrádce, ikonoklast. Pro mnohé mírotvůrce, věrozvěst, hybatel globálního světa. Portrét duchovního otce perestrojky a glasnosti Michaila Sergejeviče Gorbačova je intimním zápasem dvou osobností: stárnoucí, stále vitální legendy ruské politiky a kritického tvůrce, tazatele, filozofa. Oba nabízejí vlastní verzi porozumění klíčovým momentům konce socialismu v Rusku. Vitaly Mansky skládá mozaiku kontemplativních momentů a diskusí prodchnutých zpěvem a poezií. Dokumentární epitaf chřadnoucího státníka kontrastující s chaosem současného putinovského Ruska. Rekviem se zurčícím pramenem rajské hudby vzpomínek na dětství.   „Chtěl jsem za studeným mramorem vidět člověka, který se rozhodl učinit svět lepším místem k životu. A právě proto jsme se po dlouhou dobu nevzdávali v přesvědčování tohoto životem unaveného, téměř devadesátiletého muže k tomu, aby nás vpustil do svého světa osamělosti, frustrace, ale i radosti ze svobody!“ (Vitaly Mansky)

Kromě strachu

Kromě strachu

Herz Frank, Maria Kravchenko / Izrael, Rusko, Lotyšsko / 2014 / 80 min. 0 sec.

On je vrah Jicchaka Rabina odpykávající si doživotní trest, ona rozvedená matka čtyř dětí původem ze Sovětského svazu. Spolu hledají cestu pro lásku a život v zemi rozdělené bohem i násilím. Procítěný portrét nescelené rodiny nepřímo vypovídá o neuchopitelné politické a kulturní situaci Izraele.

Svědkové Putinovi

Svědkové Putinovi

Vitaly Mansky / Česká republika, Švýcarsko, Lotyšsko / 2018 / 102 min. 0 sec.

S odstupem času se Vitaly Mansky vrací k obrazovým materiálům, které v osobní blízkosti Vladimira Putina zaznamenal na konci roku 1999, kdy poprvé nastupoval do úřadu ruského prezidenta. Vlastním komentářem reflektuje tvůrce danou dobu a politikovo jednání a staví je do kontrastu s děním pozdějších let.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme