CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs
Euromajdan: hrubý sestřih

Euromajdan: hrubý sestřih

Na podzim roku 2013 zastavila ukrajinská vláda jednání o přidružení k EU. Podnítila tím sérii občanských nepokojů ústících v odstoupení proruského prezidenta Janukovyče a otevřený konflikt na východě státu. Skupina filmařů a filmařek tehdy začala zaznamenávat vývoj událostí ve své zemi z bezprostřední blízkosti. Vznikl kolektivní dokument, mozaika sugestivních pohledů a osobních příběhů traktovaných do kapitol dle tématu a autorského přístupu. „Hrubý sestřih“ v názvu snímku není náznakem nedokončenosti díla, ale metaforickým označením situace, v níž se ukrajinský stát právě nachází.

DETAIL:
„Tak tady je kousek Lenina. Ha ha ha ha!“ „Vážně? Skutečný kousek?“ „Vážně. Kousek historie. Jeden z Leninových zubů. Je to historie, které odzvonilo.“

Základní informace

Režisér: Yulia Gontaruk, Volodymyr Tykhyi, Roman Liubyi, Oleksandr Techynskyi, Kateryna Gornostai, Dmitry Stoykov, Andriy Lytvynenko, Andrey Kiselyov, Aleksey Solodunov, Roman Bondarchuk

Originální název: Evromaiodan. Chornovy montazh

Země původu: Ukrajina

Rok výroby: 2014

Stopáž: 60 min. 0 sec.

Barva: Barevný

Jazyk: ukrajinština, ruština

Jazyk titulků: angličtina

Producent: Yulia Serdyukova, Roman Bondarchuk, Dar'ya Averchenko

Scénář: Yulia Serdyukova

Střih: Roman Bondarchuk

Zvuk: multiple multiple

Hudba: Anton Baibakov, Tercia Pikardiyska, Anton Baibakov, Tercia Pikardiyska

ikona šipkazpět
PŘEHRÁVAT FILMY MOHOU POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ Z CENTRA DOKUMENTÁRNÍHO FILMU V JIHLAVĚ.

Podobné filmy

¡O no coronado!

¡O no coronado!

Craig Baldwin / Spojené státy / 1992 / 40 min. 0 sec.

Dobyvatelská kronika rekonstruuje španělskou invazi do zemí amerického jihozápadu v první polovině 16. století, rozplétá kontexty, motivace, mýty a historické události a z kritické perspektivy a se značnou ironií buduje epickou ságu obsazení a ovládnutí území, na níž navazuje polemiku se snahami umístit do této oblasti jaderný odpad.V různých podobách zdůrazňuje vztah historické roviny k současnosti – když se rýsují paneláky na pozadí louky, kde se odehrává původní, pro film natočená historická rekonstrukce, anebo když jsou na Coronada dotazováni turisté.

... až na věky

... až na věky

Pavel Koutecký / Česká republika / 1998 / 14 min. 0 sec.

Manželství je cesta do budoucnosti, milenci se od svatebního oltáře v dokumentárních pasážích Pavla Kouteckého vydávají do animovaného světa Michaely Pavlátové. Rozkvetlá přítomnost jedné duše a dvou těl se mění ve vyprahlou ledovou poušť oddělených ložnic, deziluze a pastí.

... když se zrovna nedíváš

... když se zrovna nedíváš

Phie Ambo / Dánsko / 2017 / 84 min. 0 sec.

Elektron se při Youngově experimentu chová jinak, pokud je pokus zaznamenáván. Axiomu z kvantové fyziky podřídila natáčení dokumentaristka usilující zachytit vědou nepostihnutelné projevy lidského vědomí ve fyzickém světě. A po cestě dospěla k otázce: Komunikuje vzájemně voda, když to lidé nevidí?

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme