CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs
Konečně nové zprávy

Konečně nové zprávy

Tento film má limit zhlédnutí 500.
Exploataci dělníků v americkém průmyslu lze nahlížet jako přenesenou formu otroctví. V některých z klíčových segmentů výroby totiž výrazně převažují černí Američané. Jsou nuceni k přesčasům a zaměstnavatelé neberou ohled na jejich zdraví. Kolem událostí následujících po zformování odborové Ligy revolučních černých dělníků  se odvíjí film, který mohl být natočen i včera: vidíme protesty po zastřelení černošského dítěte policistou, projevy společenských potíží sublimující v rasovou nenávist, ale hlavně tu zazní různými hlasy vytyčené vykořisťování práce, které nebere ohledy na barvu pleti.

„[Liga revolučních černých dělníků] byla jedním z nejvýznamnějších radikálních hnutí našeho století – hnutím, které vedli černí revolucionáři, jejichž představy o emancipaci pro všechny dnes zoufale potřebujeme.“ Dr. Robin D. G. Kelley, Newyorská univerzita
 

Základní informace

Režisér: Peter Gessner, Rene Lichtman, Stewart Bird

Originální název: Finally Got the News

Země původu: Spojené státy

Rok výroby: 1970

Stopáž: 55 min. 0 sec.

Barva: Barevný

Jazyk: angličtina

ikona šipkazpět
PŘEHRÁVAT FILMY MOHOU POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ Z CENTRA DOKUMENTÁRNÍHO FILMU V JIHLAVĚ.

Podobné filmy

¡O no coronado!

¡O no coronado!

Craig Baldwin / Spojené státy / 1992 / 40 min. 0 sec.

Dobyvatelská kronika rekonstruuje španělskou invazi do zemí amerického jihozápadu v první polovině 16. století, rozplétá kontexty, motivace, mýty a historické události a z kritické perspektivy a se značnou ironií buduje epickou ságu obsazení a ovládnutí území, na níž navazuje polemiku se snahami umístit do této oblasti jaderný odpad.V různých podobách zdůrazňuje vztah historické roviny k současnosti – když se rýsují paneláky na pozadí louky, kde se odehrává původní, pro film natočená historická rekonstrukce, anebo když jsou na Coronada dotazováni turisté.

... až na věky

... až na věky

Pavel Koutecký / Česká republika / 1998 / 14 min. 0 sec.

Manželství je cesta do budoucnosti, milenci se od svatebního oltáře v dokumentárních pasážích Pavla Kouteckého vydávají do animovaného světa Michaely Pavlátové. Rozkvetlá přítomnost jedné duše a dvou těl se mění ve vyprahlou ledovou poušť oddělených ložnic, deziluze a pastí.

... když se zrovna nedíváš

... když se zrovna nedíváš

Phie Ambo / Dánsko / 2017 / 84 min. 0 sec.

Elektron se při Youngově experimentu chová jinak, pokud je pokus zaznamenáván. Axiomu z kvantové fyziky podřídila natáčení dokumentaristka usilující zachytit vědou nepostihnutelné projevy lidského vědomí ve fyzickém světě. A po cestě dospěla k otázce: Komunikuje vzájemně voda, když to lidé nevidí?

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme