CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs
Na Rubiksově cestě

Na Rubiksově cestě

1 cesta 2 tekutý život 3 poklidně odpočívající Lotyši 4 linie procházející borovým lesem 5 děti na kolech, důchodci na procházce 6 úzká asfaltová dálnice, propojující celou republiku 7 slavný otisk nemilovaného sovětského gubernátora Alfreda Rubikse 8 svědectví bez zbytečného komentáře, bez doplňků, bez hudby 9 sovětský komunista Rubiks, který zmizel, aby se mohl vrátit 10 energie strojů a lidí rytmicky mířící sem a zase tam
Rubiksova cesta, vybudovaná napříč Lotyšskem v časech sovětského komunismu, není než metaforou zapomínání a znovuzrození jména, které před dvaceti letech nechtěl nikdo ani vyslovit a dnes je přijatelnou politickou alternativou.

Základní informace

Režisér: Laila Pakalnina

Originální název: Pa Rubika celu

Země původu: Lotyšsko

Rok výroby: 2010

Stopáž: 30 min. 0 sec.

Barva: Barevný

Jazyk: lotyština

Jazyk titulků: angličtina

Formát média: Other

Producent: Laila Pakalnina

Scénář: Laila Pakalnina

Střih: Kaspar Kallas

Zvuk: Anrijs Krenbergs

ikona šipkazpět
PŘEHRÁVAT FILMY MOHOU POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ Z CENTRA DOKUMENTÁRNÍHO FILMU V JIHLAVĚ.

Podobné filmy

¡O no coronado!

¡O no coronado!

Craig Baldwin / Spojené státy / 1992 / 40 min. 0 sec.

Dobyvatelská kronika rekonstruuje španělskou invazi do zemí amerického jihozápadu v první polovině 16. století, rozplétá kontexty, motivace, mýty a historické události a z kritické perspektivy a se značnou ironií buduje epickou ságu obsazení a ovládnutí území, na níž navazuje polemiku se snahami umístit do této oblasti jaderný odpad.V různých podobách zdůrazňuje vztah historické roviny k současnosti – když se rýsují paneláky na pozadí louky, kde se odehrává původní, pro film natočená historická rekonstrukce, anebo když jsou na Coronada dotazováni turisté.

... až na věky

... až na věky

Pavel Koutecký / Česká republika / 1998 / 14 min. 0 sec.

Manželství je cesta do budoucnosti, milenci se od svatebního oltáře v dokumentárních pasážích Pavla Kouteckého vydávají do animovaného světa Michaely Pavlátové. Rozkvetlá přítomnost jedné duše a dvou těl se mění ve vyprahlou ledovou poušť oddělených ložnic, deziluze a pastí.

... když se zrovna nedíváš

... když se zrovna nedíváš

Phie Ambo / Dánsko / 2017 / 84 min. 0 sec.

Elektron se při Youngově experimentu chová jinak, pokud je pokus zaznamenáván. Axiomu z kvantové fyziky podřídila natáčení dokumentaristka usilující zachytit vědou nepostihnutelné projevy lidského vědomí ve fyzickém světě. A po cestě dospěla k otázce: Komunikuje vzájemně voda, když to lidé nevidí?

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme