CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs
Na Rubiksově cestě

Na Rubiksově cestě

1 cesta 2 tekutý život 3 poklidně odpočívající Lotyši 4 linie procházející borovým lesem 5 děti na kolech, důchodci na procházce 6 úzká asfaltová dálnice, propojující celou republiku 7 slavný otisk nemilovaného sovětského gubernátora Alfreda Rubikse 8 svědectví bez zbytečného komentáře, bez doplňků, bez hudby 9 sovětský komunista Rubiks, který zmizel, aby se mohl vrátit 10 energie strojů a lidí rytmicky mířící sem a zase tam
Rubiksova cesta, vybudovaná napříč Lotyšskem v časech sovětského komunismu, není než metaforou zapomínání a znovuzrození jména, které před dvaceti letech nechtěl nikdo ani vyslovit a dnes je přijatelnou politickou alternativou.

Základní informace

Režisér: Laila Pakalnina

Originální název: Pa Rubika celu

Země původu: Lotyšsko

Rok výroby: 2010

Stopáž: 30 min. 0 sec.

Barva: Barevný

Jazyk: lotyština

Jazyk titulků: angličtina

Formát média: Other

Producent: Laila Pakalnina

Scénář: Laila Pakalnina

Střih: Kaspar Kallas

Zvuk: Anrijs Krenbergs

ikona šipkazpět
PŘEHRÁVAT FILMY MOHOU POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ Z CENTRA DOKUMENTÁRNÍHO FILMU V JIHLAVĚ.

Podobné filmy

Abdel: Between the Enemies

Abdel: Between the Enemies

Dánsko / 2020 / 30 min. 0 sec.

Snaha překlenout příkopy ve společnosti vedla ke vzniku tohoto pozoruhodného a v zahraničí oceňovaného projektu. V každé epizodě se tváří v tvář potkají dva lidé se zcela odlišnými postoji – včetně těch, kteří si například píší nenávistné vzkazy na sociálních sítích. Moderátorem je uznávaný novinář Abdel Azíz Mahmoud a cílem samozřejmě není aktéry pořadu usmířit, ale dosáhnout toho, aby byli ochotni diskutovat a poslouchat argumenty toho druhého. (30 minut)

bez náhledu

Blackout

Švédsko / 2019 / 76 min. 0 sec.

Experiment, v němž deset kandidátů prožívá katastrofický scénář. Sluneční erupce způsobí výpadek elektrické a mobilní sítě. Pět jich žije v moderním domě, pět na farmě. Blackout trvá čtrnáct dnů, během nichž mohou mezi sebou navázat spolupráci. Pořad velmi rezonoval v dalších médiích i ve švédské veřejnosti. (45 minut)

bez náhledu

Christmas U.S.A.

Spojené státy / 1949 / 13 min. 5 sec.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme