CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs
Navoněná noční můra

Navoněná noční můra

Přes most přechází mladý muž a za sebou táhne na provázku auto. Scéna se několikrát opakuje, jen hračka se zvětšuje. Jediná úzká cesta k rodné vesnici slouží bohatým i chudým, americkým okupantům i domorodcům. Tady začíná příběh nezávislé filipínské kinematografie. Deník, obžaloba neokolonialismu i esejistické experimenty se mísí ve svobodné hře s obrazy natočenými na Super8.

DETAIL:
„Když pracujete s universem, napadají vás najednou způsoby pojednání jistých obrazů, jsou to představy toho, co původně ve filmu být nemělo. A v tom je svoboda nezávislých.” Kidlat Tahimik

Základní informace

Režisér: Kidlat Tahimik

Originální název: Mababangong bangungot

Země původu: Filipíny

Rok výroby: 1977

Stopáž: 93 min. 0 sec.

Barva: Barevný

Jazyk: angličtina

Jazyk titulků: Bez titulků

Producent: Kidlat Tahimik

Scénář: Kidlat Tahimik

Střih: Kidlat Tahimik

Zvuk: Billie Zöckler

Hudba: Krishan Mueller

ikona šipkazpět
PŘEHRÁVAT FILMY MOHOU POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ Z CENTRA DOKUMENTÁRNÍHO FILMU V JIHLAVĚ.

Podobné filmy

¡O no coronado!

¡O no coronado!

Craig Baldwin / Spojené státy / 1992 / 40 min. 0 sec.

Dobyvatelská kronika rekonstruuje španělskou invazi do zemí amerického jihozápadu v první polovině 16. století, rozplétá kontexty, motivace, mýty a historické události a z kritické perspektivy a se značnou ironií buduje epickou ságu obsazení a ovládnutí území, na níž navazuje polemiku se snahami umístit do této oblasti jaderný odpad.V různých podobách zdůrazňuje vztah historické roviny k současnosti – když se rýsují paneláky na pozadí louky, kde se odehrává původní, pro film natočená historická rekonstrukce, anebo když jsou na Coronada dotazováni turisté.

... až na věky

... až na věky

Pavel Koutecký / Česká republika / 1998 / 14 min. 0 sec.

Manželství je cesta do budoucnosti, milenci se od svatebního oltáře v dokumentárních pasážích Pavla Kouteckého vydávají do animovaného světa Michaely Pavlátové. Rozkvetlá přítomnost jedné duše a dvou těl se mění ve vyprahlou ledovou poušť oddělených ložnic, deziluze a pastí.

... když se zrovna nedíváš

... když se zrovna nedíváš

Phie Ambo / Dánsko / 2017 / 84 min. 0 sec.

Elektron se při Youngově experimentu chová jinak, pokud je pokus zaznamenáván. Axiomu z kvantové fyziky podřídila natáčení dokumentaristka usilující zachytit vědou nepostihnutelné projevy lidského vědomí ve fyzickém světě. A po cestě dospěla k otázce: Komunikuje vzájemně voda, když to lidé nevidí?

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme