CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs
Směr Nowa Huta

Směr Nowa Huta

Nowa Huta, přízračná industriální aglomerace Krakova, vznikla v roce 1949 jako výsledek průmyslového kreacionismu Stalinovy éry. Nekonečné symetrické bulváry, železárny a panelová sídliště. Zlomek obyvatel dodnes pracuje v hutích, ostatní se zabydleli ve sféře služeb post-privatizační bídy. Duch Solidarity i megalomanie ustoupil, ale zbytky stále doutnají. Ve fotogenických záběrech a rozhovorech film ohledává místo, které se proměnilo v monumentální scenérii zmaru s člověkem ve vedlejší roli.  

Základní informace

Režisér: Dariusz Kowalski

Originální název: Richtung Nowa Huta

Země původu: Rakousko

Rok výroby: 2012

Stopáž: 78 min. 0 sec.

Barva: Barevný

Jazyk: angličtina, polština

Jazyk titulků: angličtina

Producent: Manfred Neuwirth

Střih: Dieter Pichler

Zvuk: Mariusz Wawrze

ikona šipkazpět
PŘEHRÁVAT FILMY MOHOU POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ Z CENTRA DOKUMENTÁRNÍHO FILMU V JIHLAVĚ.

Podobné filmy

¡O no coronado!

¡O no coronado!

Craig Baldwin / Spojené státy / 1992 / 40 min. 0 sec.

Dobyvatelská kronika rekonstruuje španělskou invazi do zemí amerického jihozápadu v první polovině 16. století, rozplétá kontexty, motivace, mýty a historické události a z kritické perspektivy a se značnou ironií buduje epickou ságu obsazení a ovládnutí území, na níž navazuje polemiku se snahami umístit do této oblasti jaderný odpad.V různých podobách zdůrazňuje vztah historické roviny k současnosti – když se rýsují paneláky na pozadí louky, kde se odehrává původní, pro film natočená historická rekonstrukce, anebo když jsou na Coronada dotazováni turisté.

... až na věky

... až na věky

Pavel Koutecký / Česká republika / 1998 / 14 min. 0 sec.

Manželství je cesta do budoucnosti, milenci se od svatebního oltáře v dokumentárních pasážích Pavla Kouteckého vydávají do animovaného světa Michaely Pavlátové. Rozkvetlá přítomnost jedné duše a dvou těl se mění ve vyprahlou ledovou poušť oddělených ložnic, deziluze a pastí.

... když se zrovna nedíváš

... když se zrovna nedíváš

Phie Ambo / Dánsko / 2017 / 84 min. 0 sec.

Elektron se při Youngově experimentu chová jinak, pokud je pokus zaznamenáván. Axiomu z kvantové fyziky podřídila natáčení dokumentaristka usilující zachytit vědou nepostihnutelné projevy lidského vědomí ve fyzickém světě. A po cestě dospěla k otázce: Komunikuje vzájemně voda, když to lidé nevidí?

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme