CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Co je to film?

Co je to film?

Atrakce, byznys, událost nebo umění? Úvod do světa filmu.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

  • Datum konání: 13.12.2022
  • Termíny: 14:15
  • Místo akce: Základní škola Seifertova
  • Délka akce: 60 minut

ZÁKLADNÍ INFORMACE

  • věkové zaměření:  2. stupeň ZŠ / SŠ
  • délka lekce: 90 / 120 minut

FORMÁT

Lekce je vedena formou interaktivní přednášky proložené ukázkami z filmů, záznamů filmových událostí nebo trailerů. V první části si na příkladu blockbusteru typu Ztracený svět ukážeme, jaké vrstvy můžeme při čtení filmu odkrývat a jak se buduje obraz filmu skrze různé mediální stopy. Odpovíme si na otázky proč je film vnímám jako byznys a proč jako umění. V druhé části pak pracujeme s žáky formou interaktivního dotazníku, který zkousmá jejich návyky a porozumění současné filmové praxe.

OBSAH LEKCE

Zmáčknout tlačítko, koupit si vstupenku, udělat pár kliků a koukáme. Film je tady a teď a pro nás. Jenže co předhází našemu rozhodnutí se na ten který film podívat? Jaké strategie filmaři využívají k tomu, abychom se o jejich dílech dozvěděli? A jaké zajímavé souvislosti najdeme, když se podíváme na to, co za stopy v nás koukání na filmy a sledování filmového světa obecně zanechává? Cesta do světa filmu prostřednictvím novináře, distributora a producenta Přemysla Martinka, která začíná u komentovaných ukázek aktuálních komerčních hitů a končí v prostředí imaginace artových filmů.

ikona šipkazpět

Lektoři

Přemysl Martinek

Přemysl Martinek

Vystudoval katedru filmových studií na FFUK a působil jako filmový kritik v týdeníku Respekt, ředitel distribuční filmové společnosti, člen a předseda Rady Státního Fondu kinematografie nebo vedoucí produkce divadla DIOD. Aktuálně se věnuje kromě lektorství v CDF filmové produkci a pracuje na pozici Manažera regionálních filmových fondů pro Asociaci producentů v audiovizi. Dlouhodobě také působí jako expert v oblasti distribuce pro Státní fond kinematografie. Zakládal jihlavskou PechaKucha Night. V CDF má od dubna roku 2022 na starosti veřejné projekce, vede vybrané vzdělávací lekce, připravuje nové projekty v oblasti vzdělávání a podpory audiovizuálního průmyslu a věnuje se dramaturgii programů pro veřejnost a odbornému lektorování.

více info

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme