CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Dokumentárním filmem od zpravodajství ke hranému filmu - lekce 2

ZÁKLADNÍ INFORMACE

  • Datum konání: 09.12.2014

Lekce 2 - Autorský dokumentární film

Ve druhé lekci prozkoumáme, co se skrývá za označením „Autorský dokumentární film“. Jakým způsobem pracuje se skutečnými událostmi? Co pro autorský dokument znamená osobní hledisko? Jaká má pravidla vyjadřování a argumentace? V jakých úrovních můžeme v dokumentárním filmu jeho principy odhalit? Existuje scénář k dokumentárnímu filmu? Jak pracuje s dramatizací? Tyto a další propojená témata zodpovíme ve druhé lekci tohoto cyklu. 

Hostem této lekce bude přední česká dokumentaristka Apolena Rychlíková a mimo přednášky do Jihlavy přijede spolu se svým filmem Rodina (2013).

 

Apolena Rychlíková

Již od prvního ročníku studia na FAMU ve své tvorbě zaměřuje převážně na oblast společenského/angažovaného dokumentu. Debutovala snímkem Vajíčko (2010) a mezi její další patří např.: Hájek na zámku, Petr v podzámčí (2012) nebo snímek komentující protivládní hnutí s názvem Padá vláda, něco si přej (2013). 

V současné době se kromě dokumentu věnuje také psaní do časopisů A2LARM, Nový prostor nebo Deník Referendum. Jejím zatím posledním snímkem, uvedeným také na MFDF Ji.hlava 2014 je Za Adolfa by žádný morgoši neměli žádný práva (2014). Spolupracuje také s Českou televizí, nyní na projektu Expremiéři (2014) mapující portréty polistopadových premiérů.

Více naleznete zde.

 

Časy, ve kterých se můžete přednášky zúčastnit:

10:00-11:45 

12:30-13:30 !POZOR ZMĚNA!

13:45-15:30 !POZOR ZMĚNA!

Budeme rádi, pokud svou účast potvrdíte na cdf@c-d-f.cz.

 

Blok: Dokumentárním filmem od zpravodajství k hranému filmu

Cyklus tří přednášek je věnován pojmu reality a způsobu, jakým lze formovat výpovědi o skutečných událostech ve světě filmu a médií. Soustředíme se na různorodost práce s informacemi a přidanými hodnotami dramatizace, kriticky se zamyslíme nad vnímáním obsahu. Odpovědět nám přijedou zajímaví hosté a jejich výklad doplní řada ukázek či projekcí tematicky propojených snímků.

V první lekci se zaměříme na zákonitosti zpravodajství, ve druhé na autorský dokumentární film a ve třetí na mizivou hranici, která dělí hraný film od dokumentárního filmu.

Každé úterý (2.12, 9.12, 16.12.) si můžete vybrat jeden ze tří časových bloků, který Vám vyhovuje nejvíce. (lekce lze navštívit také jednotlivě mimo celý cyklus).

ikona šipkazpět

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme