CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Hranice filmu - anatomie zločinu

Hranice filmu - anatomie zločinu

ZÁKLADNÍ INFORMACE

  • Datum konání: 08.09.2017 - 10.09.2017

 

Dusivé atmosféry, zajímavé techniky provedení, řada stále nezodpovězených otázek a ne vždy zvrácený psychologický obraz pachatele představují ideální klima pro příběh a drama, ať už ve zpravodajství, dokumentárním nebo hraném filmu. Spisovatel Gilbert Keith Chesterton propojil principy zločinu a umění zcela přímočaře, když napsal: „Zločinec je kreativní umělec, detektiv pak jeho kritik.“ Zločin narušující zaběhlé konvence, vzorce myšlení i představivosti tak může být analogií principů filmového umění. Jak tedy prostupuje film zločinem a zločin filmem?

 

Hranice filmu - Anatomie zločinu prozkoumají nejen explozi pocitů a efektů, které zločin vyvolává, ale zaměří se také na tvořivé umělecké postupy a principy, kterým příběhy zločinu otevírají prostor, a představí i různorodé právní i historické explikace vztahu filmu a zločinu. Od anatomie zločinu k anatomii umění a zase zpět.

 

Jak funguje zločin v dokumentu a jak ve hraném filmu? Hledá film návody ke ztvárnění zločinu v reálných kauzách, nebo se zločinci inspirují filmem? Můžeme sledováním filmu nebo jeho natáčením páchat zločin? Je experimentální film zločinem vůči klasickému filmovému jazyku? Existují etické hranice pro filmový zločin? Mohou být brutalita a surovost filmovou zkratkou?

… letošní Hranice filmu budou hledat odpovědi na tyto otázky a spoustu dalších.

ikona šipkazpět

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme