CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Adam Oľha

Adam Oľha

Výpis filmů autora

bez náhledu

Alchymická pec

Jan Daňhel, Adam Oľha / Slovensko, Česká republika / 2020 / 118 min. 0 sec.

Jan Švankmajer se po dotočení svého posledního celovečerního filmu Hmyz sám stal aktérem natáčení. Jeho tvůrčí metodu poodkrývají Jan Daňhel a Adam Oľha, kteří s mezinárodně uznávaným autorem filmů, grafik, plastik a neortodoxních myšlenek strávili tři roky. Mohli tak zachytit konkrétní situace i obecné úvahy o jídle, fetiších, konci člověka i západní civilizace. Hravý, asociativní a taktilní portrét, jehož proměnlivá podoba nastiňuje různé možnosti, jak uchopit imaginativní myšlení, doplňují pohledy kolegů a přátel, především producenta Švankmajerových filmů Jaromíra Kallisty. Prostřednictvím vzpomínek, snů a archivních záběrů filmem prostupuje umělcova manželka a múza Eva.     „Chtěli jsme vytvořit formálně nezávislý film, který nebude kopírovat Švankmajerův rukopis. Stejně jako v alchymii jsme vycházeli ze tří navzájem propojených principů. Konkrétně šlo o Jana Švankmajera, Jaromíra Kallistu a Evu Švankmajerovou. Velmi důležitým prvkem byla i surrealistická skupina, Švankmajerova druhá rodina.“ A. OľhaQ&A s tvůrci Adamem Ol'hou a Janem Daňhelem:

CERN aneb Továrna na absolutno

CERN aneb Továrna na absolutno

Jan V. Sacher / Německo, Česká republika / 2010 / 58 min. 0 sec.

1 vědci 2 urychlovač částic 3 tempo, design filmu 4 logická argumentace vědeckého poznání 5 změna pohledu na populárně-vědecký film 6 začlenit vědu sociálně, politicky a kulturněhistoricky 7 úvahy o povaze a smyslu vědecké práce 8 umělecké dílo ve věku své urychlené technické reprodukovatelnosti 9 fyzici v CERN reprezentují stovky univerzit a desítky národností 10 co je to hmota, jak jsou utvářeny složité hmotné objekty Unikátní vhled do útrob CERN, evropské laboratoře částicové fyziky, přináší vědecké informace, aniž by opomíjel jejich sociální, institucionální a filozoficko-literární kontext.

bez náhledu

Česká fotka: Jiné světy

Adam Oľha / Česká republika / 2014 / 26 min. 0 sec.

Film sleduje osudy tří fotografů – Josefa Koudelky, Antonína Kratochvíla a moravského fotografa Vojty Dukáta – osobností, které větší část svého tvořivého života přežily za hranicemi Československa. Snímek vychází z jejich odlišné tvorby, ve které se někdy protínají témata, místa nebo setkání, které je spojovaly.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme