CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Alexandru Solomon

Alexandru Solomon vystudoval Filmovou školu v Bukurešti, obor kamera. Od roku 1993 točí dokumenty, působí také jako kameraman v hraných filmech. Solomon natočil přes deset dokumentárních snímků (u většiny z nich také stál za kamerou). Ve svých dílech spojuje různé žánry. Jeho snímky byly uvedeny a oceněny na festivalech po celé Evropě i ve Spojených státech. Na zahraniční stáži na Kalifornské univerzitě v San Diegu (1996) se začal zajímat o multimédia, vytvořil a produkoval několik interaktivních kulturních CD-ROMů ve spolupráci s Visual Arts Foundation (www.fav.ro). V roce 2001 se zúčastnil kurzu Discovery Campus Masterschool, díky němuž vznikl projekt Great Communist Bank Robbery, který měl premiéru na festivalu IDFA v roce 2004 a pomohl mu v tvorbě na mezinárodní úrovni. Od roku 2004 Solomon pracuje na vývoji projektů společně s Adou Solomonovou, která vede společnost Hi Film Productions (www.hifilm.ro). Zdroj: dafilms.cz

Výpis filmů autora

Kapitalismus - naše vylepšená receptura

Kapitalismus - naše vylepšená receptura

Alexandru Solomon / Rumunsko / 2010 / 76 min. 0 sec.

1 nedotknutelní 2 fantaskní rovina 3 Ceauşescu bloudí Bukureští 4 obžerný konzumerismus východoevropského kapitalismu 5 politické bill boardy na oprýskaných bytovkách 6 záběry přehnaně nákladného životního stylu milionářů 7 diktátorův duch zjišťuje, že nové mocné zná 8 o úspěchu bezostyšně-bezelstně hovoří ropný a televizní magnát 9 zastavená vyšetřování, rozpuštěný výbor pro zkoumání minulosti tajné policie 10 země s nejnižším HDP z postkomunistických zemí má nejvíc milionářů 11 Rumunští milionáři, kteří vzešli ze zkorumpované diktatury, tato nová elita, často se rekrutující z příslušníků bývalé tajné policie, vytvořila systém propojení organizovaného zločinu s vysokou politikou.

Masterclass Ada Solomonová: Dokument v hraném filmu

Masterclass Ada Solomonová: Dokument v hraném filmu

Ada Solomon, Alexandru Solomon / Česká republika / 2017 / 106 min. 0 sec.

Rumunská producentka Ada Solomonová (1968), generální ředitelka společnosti HiFilm Production, spolupracuje s režiséry jako Radu Jude či Calin Peter Netzer. Podílí se na mezinárodních koprodukcích, například snímku Toni Erdmann (Maren Ade, 2016). Je držitelkou Evropské koprodukční ceny. Svou přednášku pojme jako diskuzi se svým manželem a spolupracovníkem, dokumentaristou Alexandru Solomonem, autorem filmů Kapitalismus: Naše vylepšená receptura (2010) či Tarzanova varlata (2017). Bude se věnovat výhodám i úskalím plynoucím z použití dokumentárního přístupu při tvorbě hraných filmů. Jak takový přístup ovlivňuje organizaci natáčení a strukturu filmu? A jaké náklady představuje z hlediska rozpočtu?

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme