CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Antonín Kachlík

Rok narození: 1923

Profese: režisér, scenárista, pedagog

Země: Československo

Antonín Kachlík (* 26. února 1923, Kladno) je český režisér a filmový pedagog. Již během svých studií na gymnáziu coby levicový intelektuál vstoupil do KSČ. Během druhé světové války byl po maturitě totálně nasazen v nacistickém Německu, odkud se mu podařilo utéct. Až do konce války se skrýval a pracoval pro odboj. Po válce byl zaměstnán na ministerstvu informací a zároveň s tím studoval na Vysoké škole politické, odkud posléze přešel studovat na FAMU, kde vystudoval režii. Na počátku 50. let pracoval jakožto režisér a dramaturg v Divadle ve Zlíně, od roku 1956 přešel k Československému státnímu filmu na Barrandov, kde nejprve pracoval jako asistent režie a pomocný režisér, od roku 1960 až do roku 1987 pak jako samostatný režisér. V letech 1971 až 1992 vyučoval na pražské FAMU. Jeho režijní tvorba byla žánrově pestrá – od debutu "Červnových dnů" ve stylu neorealizmu,přes dodnes oblíbený hudební film z vojenského prostředí/oba podle vlastní knižní předlohy/" Bylo nás deset" s debutující O. Schoberovou a s již tehdy slavnou dvojicí J. Suchý–J. Šlitr/píseň Zčervená,zčervená,když jí hladím ramena/, dále tzv. trezorové filmy reprezentující stylově novou vlnu, podle knižní předlohy J. Trefulky: "Pršelo jim štěstí", "Třiatřicet stříbrných křepelek"/oba přes čtyřicet let neuvedené/, kam patří i předčasně stažený film "Já truchlivý bůh" podle Kunderovy povídky z cyklu Směšné lásky. Z kontextu jeho tvorby je neustále vytrháván a vyzdvihován ideologický film "Dvacátý devátý" coby jeho profilový film, ačkoliv ten tehdy představoval povinný ústupek době, jaký nalézáme v tomto období u většiny našich filmových režisérů. Naopak řada jeho filmů ze 70.a 80.let si získala trvalou oblibu a je uváděna dodnes: dvě pohádky: "Princ Bajaja" a "O zatoulané princezně", "Náš dědek Josef", "O moravské zemi","Já truchlivý bůh","Kouzelné dobrodružství" a další. Zdroj: cs.wikipedia.org

Publikace autora

Můj stříbrný vítr

Můj stříbrný vítr

Antonín Kachlík
2009 / 155 stran

Protektorát – doba, kdy se stříbrný vítr změnil v severák! Antonín Kachlík se narodil v r. 1923. Za války strávil šest let v ilegalitě a v květnu 1945 byl spojkou v Pražském povstání. Působil jako režisér hraného filmu a učil na katedře režie na FAMU (profesor). Natočil dvacítku celovečerních filmů. Za film pro děti Bajaja obdržel Stříbrného lva.

Nepovedené lásky, aneb, Mé zakázané scénáře

Nepovedené lásky, aneb, Mé zakázané scénáře

Antonín Kachlík
2009 / 239 stran

Jeden z nestorů české filmové režie Antonín Kachlík je rozporuplná osobnost. Ostatně jako každý, kdo skutečnou osobností je. Režisér více než dvaceti celovečerních filmů prožil zajímavý život s mnoha zvraty. Některé si zavinil sám, jiné mu připravil prostě osud. Kniha, kterou nyní napsal je pozoruhodná ze dvou důvodů. Jednak ji psal skutečně sám, nikoliv tedy jak je obvyklé, že publicista zpovídá respondenta a pak mu dá svůj výtvor více či méně autorizovat, jednak nejde o klasické režisérské memoáry (na těch ještě A. Kachlík pracuje). Leitmotivem této knihy je doba, kdy se teprve formovaly Kachlíkovy režijní ambice a především pak jeho nenaplněné osudové lásky. Tyto lásky lze chápat v tom opravdovém fyzickém smyslu nebo ve smyslu přeneseném. Nenaplněnými láskami jsou jednak slavné ženy, ale i filmová témata, která Kachlík nenatočil a už asi ani natočit nestihne.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme