CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Jakub Jurásek

Výpis filmů autora

31 konců/31 začátků

31 konců/31 začátků

Rafani / Česká republika / 2011 / 82 min. 0 sec.

FilmKOLEKTIV realizovala umělecká skupina Rafani, známá různorodou tvorbou, zahrnující fotografie, video i akce ve veřejném prostoru. Filmový traktát má strukturu města a směřuje od periferie ke středu, který je vnímán jako centrum moci, hegemonie a normativity. Každý z oddílů města/filmu pak má svého reprezentanta, zástupce současného českého umění či myšlení.

Jaroslav Kučera Deník

Jaroslav Kučera Deník

Jakub Felcman / Česká republika / 2019 / 67 min. 0 sec.

Jaroslav Kučera byl manželem režisérky Věry Chytilové a jedním z nejoriginálnějších kameramanů československé nové vlny. Záběry, které pořizoval ve volném čase a pro soukromé účely, posloužily o pár desetiletí později jako podklad pro vznik křehkého, intimního portrétu, který se obejde beze slov. Mistr obrazu v nich rozvolněnou rukou načrtává nejvlastnější prostor své rodiny. Díky citlivému režisérskému výběru pozorujeme scény spontánního pózování před objektivem i momenty konejšivého spočinutí, podmanivě scelované soundtrackem z produkce Aid Kida. „To nejpodstatnější z české literatury posledních dekád je uloženo v literárních denících Jana Zábrany, Ivana Diviše, Pavla Juráčka. S tím vědomím jsme přistupovali ke zpracování filmového deníkového díla kameramana Jaroslava Kučery.“ J. Felcman

bez náhledu

Povídky malostranské po 130 letech

Jakub Wagner / Česká republika / 2011 / 82 min. 0 sec.

FilmMÍSTO, inspirovaný proslulou sbírkou povídek Jana Nerudy se vrací do pražské čtvrti, aby v koláži promluv a často tragikomických výjevů konfrontoval její současný stav s duchem místa, který je díky školní četbě uložen hluboko v českém podvědomí. Díky tomu není snímek jenom o paměti, ale přerůstá v bezprostřední obraz společenských změn, vepsaných do starých domů.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme