CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Jaroslav Boček

Rok narození: 1932

Profese: kritik, režisér, spisovatel, pedagog

Země: Československo

Vystudoval dramaturgii a filmovou vědu na Akademii múzických umění v Praze, věnoval se filmové kritice, přednášel na FF UK a od roku 1967 točí dokumentární a animované filmy, mimo jiné večerníčkový seriál Putování skřítka Hajáska na sci-fi námět. Kromě pěti odborných knih o filmu vydal román se sci-fi motivem Případ doktora Karpety (1982), knihu pro děti Čtyři kluci z Vraného (1982), sbírku bajek Nápady milovníka zvířat (1983), sbírku historických povídek Den pro císaře a jiné lidi (1984) a sbírku sci-fi povídek Pálivé polibky (1984). Autor se zabýval i tvorbou SF pro děti. Napsal scénář pro třináctidílný večerníčkový seriál Putování skřítka Hajáska, v němž skřítek putuje s jinoplanetníkem Pišpuntou po jiných planetách. Dětem je určena rovněž televizní inscenace na Bočkův scénář Podivná znamení, podivní hosté. V časopisu Mateřídouška otiskl SF povídku Univerzální napovídač (1976 č. 2). Kromě fantastické tvorby se Boček věnuje historické próze (Den pro císaře a jiné lidi, Čas korunního prince), je také autorem publikací o filmech a dvou úspěšných knih Nápady milovníka zvířat a Nové nápady milovníka zvířat. Zdroj: legie.info

Publikace autora

Film, tvorba a řemeslo

Film, tvorba a řemeslo

Jaroslav Boček
1959 / 109 stran

Filmový teoretik a kritik zajímavě osvětluje v řadě kapitol problematiku filmového umění, jeho svébytnost, vztah k literatuře, dramatu a výtvarnictví, otázky filmové techniky, režie, hereckého podaní.

Návrat k Ejzenštejnovi

Návrat k Ejzenštejnovi

Jaroslav Boček
1966 / 102 stran

Monografie o vynikajícím sovětském filmovém režiséru a teoretikovi, tvůrci slavného filmu "Křižník Poťomkin". Není jen zhodnocením jeho díla se všemi klady a zápory, ale zejména i zamyšlením, čím je podnes aktuální a závazné prosocialistickou kinematografii.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme