CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Luboš Bartošek

Rok narození: 1922

Profese: historik, spisovatel, pedagog

Země: Československo

PhDr.Luboš Bartošek,CSc., je zkušeným filmovým historikem a pedagogem. Přednášel na katedře divadelní a filmové vědy FFUK o dějinách československého filmu. Se svou manželkou PhDr. Šárkou Bartoškovou soustavně pořádal filmografii čs. filmu a profily filmových tvůrců. Napsal mimo jiných knihy "Ponrepo" a "Desátá múza Vladislava Vančury". Je autorem mnoha článků, studií a monografií v odborných článcích a publikacích a dvoudílných skript "Dějiny československé kinematografie 1896 - 1945. Zdroj: databazeknih.cz

Publikace autora

Desátá múza Vladislava Vančury

Desátá múza Vladislava Vančury

Luboš Bartošek
1973 / 187 stran

Studie se snaží vymezit vliv filmu na Vančurovu literární tvorbu, charakterizuje Vančurova filmová libreta i filmové práce z literární pozůstalosti a sleduje také spisovatelovu činnost v Československé filmové společnosti. V dodatku rozebírá moderní adaptaci Vančurova románu Markéta Lazarová a uvádí soupis Vančurových filmů i nezfilmovaných námětů a scénářů.

Náš film

Náš film

Luboš Bartošek
1985 / 420 stran

Kniha dr. Luboše Bartoška zaplňuje dlouho pociťovanou mezeru na knižním trhu. Nechce suplovat dějiny filmu, ale poslouží amatérům i odborníkům jako zdroj základních informací a jako užitečná příručka. První díl se zabývá historií československé kinematografie do roku 1945. Obsahuje nejen přehledné vylíčení dějin našeho filmu od technických počátků přes němou éru až po předválečnou a válečnou produkci, ale také rozsáhlou filmografii a postihuje osobnosti herců, režisérů, scénáristů i významných kameramanů. Přestože je text faktograficky bohatý, je kniha psána přístupnou formou, často se dotýká i okolností vzniku některého filmu a postihuje dobové souvislosti.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme