CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Lucie Králová

Profese: režisér, scenárista, pedagog

Země: Česko

Režisérka a scénáristka. Nejdříve studovala na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, poté na FAMU Katedru dokumentární tvorby. Kromě natáčení filmů, čemuž se věnuje od roku 1991, také spolupracuje s nezávislými filmovými společnostmi a ČT a věnuje se i pedagogické činnosti.

Za své filmy byla několikrát oceněná jak na domácí půdě, tak i v zahraničí. Na MFDF Ji.hlava získala dvě ceny za nejlepší český dokumentární film, a to za filmy Zlopověstné dítě (2003) a Prodáno (2005). Její další film Ztracená dovolená získal dokonce čtyři ocenění, mimo jiné Křištálový glóbus v Karlových Varech (2007) a cenu za nejlepší dokument na Ischia IFF v Itálii.

Publikace autora

Rozumět televizi
nominovaná knihaikona dok.kniha nominace

Rozumět televizi

Lucie Králová
česky / 295 stran

Lucie Králová přináší unikátní kritickou reflexi vnitřního života České televize v oblasti dramaturgie dokumentárního filmu. Ukazuje, jak aktéři v televizi chápou dramaturgii a žánr, jaké představy mají o divácích i autorech a jak „rozumějí televizi“. ČT zároveň odhaluje jako instituci definovanou konkrétními lidmi a jejich představami o tvorbě obsahu a pomocí často anonymních zpovědí ukazuje mocenské hierarchie. Přes svůj kritický pohled však autorka obhajuje pozici České televize jako nezastupitelné instituce veřejné služby.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme