CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Petr Bednařík

Rok narození: 1973

Profese: historik, spisovatel

Země: Česko

Český historik, zabývá se převážně dějinami médií a dějinami židovské kultury na našem území. Vystudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy, nyní pracuje v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR v oddělení židovských studií jako vědecký pracovník.

Publikace autora

70 let stále spolu
soutěžní knihaikona dok.kniha soutěžní

70 let stále spolu

Petr Bednařík
259 stran

Uplynulo sedmdesát let od okamžiku, kdy bylo 1. května 1953 v Československu spuštěno televizní vysílání. Ve skromných, improvizovaných podmínkách, jako experiment, o němž se nevědělo, jak dopadne. Od té doby se televize stala neodmyslitelnou součástí nejen veřejného prostoru, ale především soukromí každého, kdo sleduje její program. Vychovala, pobavila a poučila celé generace. Mnohé televizní pořady se během sedmdesátiletí nadlouho zapsaly do srdcí diváků a stejně tak osobnosti, které se objevovaly na obrazovce Od dob klasického pozemního vysílání a televizních přístrojů v obývácích jsme se díky moderním technologiím posunuli neuvěřitelně vpřed a televize se nyní dá sledovat téměř odkudkoliv a jakkoliv. Určité zpětné ohlédnutí je proto užitečné nejen jako připomenutí významného výročí. Cílem této knihy je nabídnout čtenářům výběr toho nejpodstatnějšího, co televizi u nás utvářelo a čím procházel vývoj jejího technického zázemí a programu. Na tři obsáhlé kapitoly s kalendárii navazuje přehled mezinárodních ocenění a pasáž s portréty výrazných postav televizní obrazovky z pohledu diváků. Obrazovou složku knihy tvoří více než 70 fotografií z televizního archivu, z nichž některé jsou publikovány poprvé. Podstatnou pasáží jsou grafy a přehledy, stejně jako seznam odborné literatury, nabízející hlubší vhled do problematiky.

Arizace české kinematografie

Arizace české kinematografie

Petr Bednařík
německy, česky / 2003 / 153 stran

Studie sleduje proces postupného ovládnutí české kinematografie německými pověřenci v období Protektorátu Čechy a Morava.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme