CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Petr Hátle

Petr Hátle
Petr Hátle se narodil v roce 1983 v Praze. Po studiích na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, katedry filmové vědy, začal studovat na FAMU katedru dokumentární tvorby. Pod jeho režijním vedením vznikly, mimo jiné, dokumenty Hiltonleaving (2006) a Návštěvníci pevnosti (2006). V nedávné době získal zvláštní ocenění v rámci kolekce filmů studentů FAMU na festivalu českých filmů Finále Plzeň 2008. Film Advent získal cenu časopisu Cinepur na FAMUfestu 2010. Zdroj: dafilms.cz

Výpis filmů autora

Advent

Advent

Petr Hátle / Česká republika / 2010 / 19 min. 0 sec.

1 neherci 2 sociální herci 3 hraji, tedy existuji 4 narkomanie, alkoholismus, pornografie, pop-music 5 okraj společnosti a individuální existence 6 alkohol a jiné léky na život 7 barevný, melodramatický, stylizovaný meta-dokumentární pohled na periferii 8 autentická fikce o neautenticitě skutečnosti (hra a předstírání) 9 postavy do krajnosti předvádějí symbolické výjevy ze svých životů 10 (filmový pás 35mm, exkluzivní materiál vyhrazený hvězdám velké hrané kinematografie) Rekonstruovaný dokument z periferie předvánoční Prahy předvádí jeden večer a jedno ráno v životě šesti postav hledajících své místo v prostoru světa.

Gottland

Gottland

Viera Čákanyová, Petr Hátle, Rozálie Kohoutová, Lukáš Kokeš, Klára Tasovská / Polsko, Slovensko, Česká republika / 2014 / 100 min. 0 sec.

Polský novinář Mariusz Szczygieł popisuje Českou republiku, o které napsal knihu Gottland, jako zemi hororu, smutku a grotesky, kterou by nevymyslel ani Kafka. Na motivy některých z jeho povídek natočila pětice českých dokumentaristů film, jenž experimentuje s hranicí dokumentu a inscenovaných scén. Petr Hátle například rekonstruuje archivní rozhovor Otakara Vávry a Lídy Baarové, Viera Čákanyová v některých scénách využívá animaci, Lukáš Kokeš vytváří analogii mezi pohybem kamery a běžícím pásem. Tvůrci tak přinášejí originální a kritický pohled na naše moderní dějiny.DETAIL:„Kdy se ten pás zastaví? To nevím, nemůže se zastavit. Každý se chce mít líp a líp, chce víc a víc věcí, takže musí do toho i víc investovat. Z toho už nejde vyskočit. Je to takový mraveniště.“

Jednotřídka

Jednotřídka

Petr Hátle / Česká republika / 2021 / 52 min. 10 sec.

Venezuelanka Grecia, Vietnamka Linda a Ukrajinec Andrej jsou žáky inkluzivní školy META, jež podporuje začleňování mladých migrantů do české společnosti. Rodiny každého z nich přivedly do Česka jiné okolnosti a každý má jiné představy o vlastní budoucnosti. Zatímco osmnáctiletý ambiciózní boxer Andrej se chce co nejdříve osamostatnit a výtvarně nadaná Grecia by se ráda dostala na střední školu uměleckého zaměření, Linda se ve vztahu k vlastnímu vzdělávání a profesnímu uplatnění teprve hledá. Časosběrný dokument poutavě zachycuje důležitou etapu v životě mladých lidí, pro něž představuje překážku nejen jazyková bariéra, ale i dlouhodobý lockdown v důsledku koronavirové epidemie.   Q&A se Zuzanou Papáčkovou:    

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme