CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Vladimír Just

Rok narození: 1946

Profese: teatrolog, literární kritik, spisovatel, pedagog

Země: Česko

Doc. PhDr. Vladimír Just, CSc. (* 6. května 1946, Praha) je český teatrolog a literární a divadelní kritik. Spolu se svým bratrem Jiřím napsal také několik divadelních her. Jako divadelní kritik se zabýval tvorbou Vlasty Buriana. Již před listopadem 1989 vystupoval jako herec a spoluautor se svým bratrem Jiřím v autorském divadle malých forem. V té době se také věnoval, mimo jiné, též publikační činnosti - např. tématice Osvobozeného divadla. V současnosti člen Katedry divadelní vědy FF UK v Praze, šéfredaktor čtvrtletníku Divadelní revue. Pravidelně přispívá např. do časopisů Literární noviny, Respekt, vystupuje v pořadu Kritický klub Jana Rejžka na rozhlasové stanici ČRo 6. Ve svých příspěvcích se kromě divadelní kritiky zabývá nezávislostí veřejnoprávní televize, problematikou odsunu Němců, česko-německými vztahy nebo uspořádáním NP Šumava, kde hájí stanovisko respektování bezzásahových zón. Zdroj: cs.wikipedia.org

Publikace autora

Proměny malých scén

Proměny malých scén

Vladimír Just
1984 / 302 stran

"Podtitul: \""Rozmluvy o vývoji a současné podobě českých autorských divadel malých forem.\"" Osobitá historie malých divadelních scén od Červené sedmy přes Semafor až po Ha-divadlo a Divadlo na provázku. Předmluva Karel Martínek, doslov Radko Pytlík.Fotografické ilustrace, seznam a medailónky divadel malých forem, jmenný rejstřík."

Věc: Vlasta Burian

Věc: Vlasta Burian

Vladimír Just
1991 / 142 stran

První díl polemické studie o okolnostech zatčení a soudu s českým hercem Vlastou Burianem.

Vlasta Burian

Vlasta Burian

Vladimír Just
1993 / 265 stran

Burianův životní příběh je příběhem jednoho výjimemečného českého talentu, ale i ostudné české závisti a nevykořenitelného rovnostářství. Autor se z mnoha stran pokouší dobrat nejhlubšího tajemství Burianova smíchu, který byl vykoupen lecčíms nepříjemným. Kniha zkoumá tajemství Burianova smíchu i stálou konfrontací s komikovým životem, s oním závratným individuálním osudem, jehož vzestupy i pády mají rozměr takřka shakespearovského dramatu. Kniha obsahuje také soupis divadelních rolí Vlasty Buriana, filmografii i diskografii.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme