CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Vratislav Blažek

Rok narození: 1925

Profese: dramatik, scenárista

Země: Československo

Vratislav Blažek byl dramatik, autor satirických komedií, estrádních a kabaretních pořadů, filmový scenárista. Vratislav Blažek byl vyloučen z reálného gymnázia, asi rok se učil drogistou. V letech 1942 – 44 navštěvoval Střední grafickou školu v Praze. V roce 1945 se přihlásil na AVU, záhy však odešel studovat malířství na VŠUP u E. Filly. Souběžně autorsky spolupracoval s pražským Divadlem satiry. Studium předčasně ukončil a věnoval se pouze literární práci. Až do odchodu do emigrace v roce 1968 pracoval Vratislav Blažek jako dramaturg a scenárista Čs. státního filmu. Po emigraci žil v Mnichově. Zdroj: spisovatele.cz

Publikace autora

Dáma na kolejích

Dáma na kolejích

Vratislav Blažek
1967 / 105 stran

Příběh o tom, jak mladá zaměstnaná žena dnešní doby, takto řidička tramvaje, která pro samou práci nemá čas na svůj zevnějšek, objeví příčinu manželovy nevěry, jaké ponaučení si z ní vezme a jak nehodného manžela potrestá.

Starci na chmelu

Starci na chmelu

Vratislav Blažek
1965 / 125 stran

Záběry z filmu ilustrovaný scénář prvního českého muzikálu, který zobrazením jednoho úseku života naší dnešní mládeže vyvolal u diváků mimořádnou pozornost a nadšení.

Třetí přání

Třetí přání

Vratislav Blažek
1967 / 110 stran

Satirická hra s pohádkovým námětem, určená dospělým. Hra o tom, jak po dvou promarněných přáních, která může kouzelný dědeček splnit, vtělit do posledního přání všechno, co si může člověk přát, a zda toto třetí přání,formulované jako spokojenost a zaměřené na hmotný blahobyt, je opravdu všechno, co je možno si přát. Knihu doplňují charakterizační črty o autorovi, soubor kritik po premiéře hry v pražském Divadle komedie a závěrečný esej oautorovi jako českém satiriku.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme