CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Co je to film?

Určeno pro 2. stupeň základní školyikona ZŠUrčeno pro střední školyikona SŠ
Co je to film?

Atrakce, byznys, událost nebo umění? Úvod do světa filmu.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

  • věkové zaměření:  2. stupeň ZŠ / SŠ
  • délka lekce: 90 minut
  • cena lekce: 2.000,-

FORMÁT

Lekce je vedena formou interaktivní přednášky proložené ukázkami z filmů, záznamů filmových událostí nebo trailerů. V první části si na příkladu blockbusteru typu Ztracený svět ukážeme, jaké vrstvy můžeme při čtení filmu odkrývat a jak se buduje obraz filmu skrze různé mediální stopy. Odpovíme si na otázky proč je film vnímám jako byznys a proč jako umění. V druhé části pak pracujeme s žáky formou interaktivního dotazníku, který zkousmá jejich návyky a porozumění současné filmové praxe.

OBSAH LEKCE

Zmáčknout tlačítko, koupit si vstupenku, udělat pár kliků a koukáme. Film je tady a teď a pro nás. Jenže co předhází našemu rozhodnutí se na ten který film podívat? Jaké strategie filmaři využívají k tomu, abychom se o jejich dílech dozvěděli? A jaké zajímavé souvislosti najdeme, když se podíváme na to, co za stopy v nás koukání na filmy a sledování filmového světa obecně zanechává? Cesta do světa filmu prostřednictvím novináře, distributora a producenta Přemysla Martinka, která začíná u komentovaných ukázek aktuálních komerčních hitů a končí v prostředí imaginace artových filmů.

Lektoři

Přemysl Martinek

Přemysl Martinek

Vystudoval katedru filmových studií na FFUK a působil jako filmový kritik v týdeníku Respekt, ředitel distribuční filmové společnosti, člen a předseda Rady Státního Fondu kinematografie nebo vedoucí produkce divadla DIOD. Aktuálně se věnuje kromě lektorství v CDF filmové produkci a pracuje na pozici Manažera regionálních filmových fondů pro Asociaci producentů v audiovizi. Dlouhodobě také působí jako expert v oblasti distribuce pro Státní fond kinematografie. Zakládal jihlavskou PechaKucha Night. V CDF má od dubna roku 2022 na starosti veřejné projekce, vede vybrané vzdělávací lekce, připravuje nové projekty v oblasti vzdělávání a podpory audiovizuálního průmyslu a věnuje se dramaturgii programů pro veřejnost a odbornému lektorování.

více info

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme