CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Hra pro SŠ: Zachraňte prázdniny!

Určeno pro střední školyikona SŠ
Hra pro SŠ: Zachraňte prázdniny!

OBSAH LEKCE

Píše se rok 2028 a volba nového prezidenta je na spadnutí. Z vašich žáků se stávají novináři, kteří jednoho dne dostávají anonymní udání: jeden z kandidátů chce zrušit letní prázdniny! Pomocí jednotlivých indicií, plnění úkolů a především – ověřování informací – je jejich úkolem přijít na to, kdo je oním padouchem.

Žáci si během 45 minut sami vyzkouší vyhledávat a ověřovat informace, odhalovat manipulace na fotkách a rozpoznat hoax od ověřené zprávy. Při řešení úkolů rovněž trénují pozorné čtení a kritické porozumění textu. Tematicky se hra dotýká obsahu učiva občanské výchovy/společenských věd, neboť žáci mohou využít i své znalosti ohledně volby prezidenta a jeho kompetencí. Při řešení úkolů rovněž pracují přímo s konkrétními úryvky Ústavy ČR a Listiny základních práv a svobod, které musí prakticky aplikovat na konkrétní programy kandidátů. S ohledem na cíle hry je ale vhodné ji realizovat také v jiných předmětech - například v českém jazyce.

Velice důležitou součástí hry je závěrečná reflexe. Při té je žákům propojena zkušenost ze hry se skutečným děním ve světě. Žákům je vysvětleno, jak se to, co právě zažili při hře, projevuje například v reálné politice nebo médiích obecně, a jak mohou své schopnosti a dovednosti nabyté ve hře využít v každodenním životě.

 

ZÁKLADNÍ INFORMACE

  • věkové zaměření: SŠ
  • délka lekce: 45 minut
  • cena lekce: 3.000,-

FORMÁT

Cílem je seznámit žáky s problematikou fake news, dezinformací a kritického myšlení, a to formou hravého workshopu.

 

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme