CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Obecný úvod nejen do dokumentárního filmu

Určeno pro 2. stupeň základní školyikona ZŠ
Obecný úvod nejen do dokumentárního filmu

 

ZÁKLADNÍ INFORMACE

  • věkové zaměření:  2. stupeň ZŠ
  • délka lekce: 90 minut
  • cena: 2.000,-

FORMÁT

Lekce, které se snaží mladé návštěvníky přivést k aktivnímu rozboru promítaných ukázek, k zamyšlení nad „pravdivostí“ viděného a ke kritickému a nikoliv pasivnímu pohledu na dokumentární film. Společně se jej naučíme „číst“ a lépe mu rozumět.

OBSAH LEKCE

V první lekci si v rámci skupinové práce společně odkryjeme a vysvětlíme definici pojmů jako dokumentární film, realita, objektivita, fikce, autenticita atd. a nabouráme tak obecně vžité představy. Následně společně pojmenujeme šest prostředků, jimiž lze filmem zachycovat a zároveň manipulovat realitu.

 

V druhé lekci budeme opět diskutovat témata reality, pravdivosti, inscenování atd. Následně si promítneme ukázky, se kterými poté budeme pracovat ve skupině: 

Bratři Lumièrové – Dělníci odcházející z továrny (vysvětlení pojmů „shot“, kinematograf)

Georges Mélies – Cesta na Měsíc (první filmový ateliér, triky, efekty a děj)

Alan Crosland – Jazzový zpěvák (první zvukové dialogy)

Robert Flaherty – Nanuk, člověk primitivní (první dokumentární fikce, inscenované události)

Dziga Vertov – Muž s kinoaparátem (skupina Kinooků, manipulace střihem)

Lektoři

Přemysl Martinek

Přemysl Martinek

Vystudoval katedru filmových studií na FFUK a působil jako filmový kritik v týdeníku Respekt, ředitel distribuční filmové společnosti, člen a předseda Rady Státního Fondu kinematografie nebo vedoucí produkce divadla DIOD. Aktuálně se věnuje kromě lektorství v CDF filmové produkci a pracuje na pozici Manažera regionálních filmových fondů pro Asociaci producentů v audiovizi. Dlouhodobě také působí jako expert v oblasti distribuce pro Státní fond kinematografie. Zakládal jihlavskou PechaKucha Night. V CDF má od dubna roku 2022 na starosti veřejné projekce, vede vybrané vzdělávací lekce, připravuje nové projekty v oblasti vzdělávání a podpory audiovizuálního průmyslu a věnuje se dramaturgii programů pro veřejnost a odbornému lektorování.

více info

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme