CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Adéla Kaiserová

Adéla Kaiserová

Výpis filmů autora

Legenda bez pasoše

Legenda bez pasoše

Maja Penčič / Česká republika / 2022 / 21 min. 29 sec.

Pro někoho kretén, pro jiné génius. Zoran je legenda srbského sídliště, muž, který prý bez dokladů procestoval svět. Pak mu kvůli politice, válce a MDMA přeskočilo. „Viděl jsem to na vlastní oko“, přisvědčuje poloslepý stařec. Jasné odpovědi na otázku, kdo vlastně byl Zoran, se v závěru napůl vážného pátrání sice nedočkáme, ale jisté je, že kdyby neexistoval, museli by si jej místní vymyslet. „Znám ho od sedmi let, mám nekonečno příběhů.“

Lidi

Lidi

Kateř Tureček / Česká republika / 2022 / 47 min. 11 sec.

Mnohovrstevnatý snímek na jedné straně funguje jako autobiografický portrét nebinárního člověka, zároveň však přibližuje široké spektrum obtíží i radostí, kterými prochází trans a nebinární lidé v Česku. Osobní je v tomto filmu politické, a proto se v kaleidoskopu situací objevují intimní rozhovory s maminkou u smažení řízků, záběry na krojované slavnosti Jízdy králů na Slovácku, povídání o svých coming outech u ohně i vážná témata diskriminační české legislativy týkající se trans osob. Civilní charakter snímku přitom umocňují autentické rozhovory a záběry z ruční kamery provázející životy protagonistů*ek. „Šak si moja."

Místní hlášení

Místní hlášení

Adéla Kaiserová / Česká republika / 2021 / 7 min. 38 sec.

Stojí za úpadkem vesnického společenského života covid, nebo jde o obecný fenomén? Během loňského roku v šumavské vesničce Vrhaveč uhasl společný život plný tradic. Může ho znovu nastartovat místní kapela, nebo jejich odhodlání přinese radost jen jim samotným? (FAMU)

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme