CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Alice Růžičková

Alice Růžičková
Alice Růžičková je filmová a televizní režisérka. Vystudovala pražskou FAMU, kde dnes působí jako pedagožka. Její snímek [:rouge moulin:] (2012) uvedl MFDF Ji.hlava.

Výpis filmů autora

[:rouge moulin:]

[:rouge moulin:]

Alice Růžičková / Česká republika / 2012 / 4 min. 14 sec.

Nejlepší sestřih muzikálu Moulin Rouge je básní „o lásce“, znovunalézané a potvrzované ve vlnách obrazů upravovaných úhlem pohledu na projekční plochu, zbavené romantizujícího patosu. Virtuózní montáž detailů soustřeďuje příběh na protnutí dvou hlavních postav a české titulky nechávají zaznít slova v důsledných důrazech – někdy sotva zaznamenatelných, spíš skrytých a méně viditelných, někdy jasně vyznívají významy v působivé kompozici s převrácenými kusy písně.  

Biostruktury

Biostruktury

Alice Růžičková / Česká republika / 1998 / 8 min. 0 sec.

Němá filmová studie zkoumající rostlinné struktury odhaluje poetičnost přírody i filmového média. Statické detaily mučenky, třešňového květu, cibulové slupky s pampeliškou a listů stromu jsou zachyceny na filmovém pásu odlišnými technikami, jež si pohrávají s protiklady světla a tmy i barevnými kontrasty.   „Určitým způsobem byli vědci, především buněční biologové, prvními experimentálními filmaři.“ D. Szalay

Calábek autonomní

Calábek autonomní

Jiří Procházka, Alice Růžičková / Česká republika / 2014 / 16 min. 1 sec.

Autentický vhled do říše rostlin v montáži vědeckých filmových experimentů Jana Calábka kombinuje naivitu výrazu a odbornou terminologii v mírně surrealistické poctě dílu tohoto nadšeného popularizátora vědy. Časosběrné makrozáběry doprovází poetický výklad exaktního měření rostlinných procesů.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme