CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Anna Kryvenko

Anna Kryvenko
Filmová režisérka, střihačka a fotografka se narodila se v ukrajinském Kyjevě. Je absolventkou Centra Audiovizuálních Studií na pražské FAMU. Předtím studovala divadelní režii na KNUTKT a režii alternativního divadla na pražské DAMU. Její filmy a performance byly promítány na festivalech MFDF Ji.hlava, Fluidum Festival, Visions du Reél a DOK Leipzig, její film Potichu jako kometa vyhrál cenu za nejlepší experimentální počin na Famufestu 2014, a snímek Poslechnout horizont získal cenu za nejlepší český experimentální film na MFDF Ji.hlava 2015. Její poslední celovečerní debut Můj neznámý vojín premiéroval získal ocenění v hlavní soutěži na festivalu ZagrebDOX 2019.

Výpis filmů autora

Můj neznámý vojín

Můj neznámý vojín

Anna Kryvenko / Slovensko, Lotyšsko, Česká republika / 2018 / 79 min. 0 sec.

Z nezvyklých úhlů se na okupaci Československa v roce 1968 podívala dokumentaristka Anna Kryvenková. Film Můj neznámý vojín pojala jako audiovizuální deník, ve kterém se skrze raritní dobové archivní záběry a vlastní komentář vrací k tehdejším událostem. Režisérčin prastrýc patřil k okupačním vojskům a krátce po návratu z Československa spáchal sebevraždu. Ona sama se díky svému ukrajinskému původu potýká se zakořeněnou nenávistí Čechů vůči rusky mluvícím lidem. Snímek tak ukazuje dosud opomíjená temná dědictví srpnových událostí v současné české, ale i ukrajinské či ruské společnosti.„Nechci mluvit o obecné spravedlnosti či pravdě. Ráda bych ukázala, že žádná pravda nemůže být definitivní. Tohle je příběh o tom, jak se člověk stává ‚okupantem‘, aniž by to měl v úmyslu.“ A. Kryvenková

Poslechnout horizont

Poslechnout horizont

Anna Kryvenko / Česká republika / 2015 / 22 min. 0 sec.

Dokumentární found footage esej složená z recyklovaných úryvků videí se zabývá chladným a odtažitým zobrazováním války v médiích a kyberprostoru. Hrůzná, iracionální a monotónní mašinérie se v každodenním provozu médií mění v událost, které je propůjčován význam podle potřeby. Přitom ale trvale udržuje odstup od  pohodlí našich obrazovek, přesycených a otupělých neuspořádanou směsicí obrazů.

Potichu jako kometa

Potichu jako kometa

Anna Kryvenko / Česká republika / 2014 / 8 min. 0 sec.

Revoluce na ukrajinském Majdanu v detailu města, bez širší perspektivy. Recyklovaný materiál amatérských záznamů z internetu ironicky glosuje spektakulární vyprávění, jímž média popisovaly kyjevské události z přelomu roku. Nahodilý výběr záběrů rozkládá dění na jednotlivé zpomalené fragmenty a znovu je skládá v pocitové koláži nesrozumitelného vření a náhodných momentů ulice.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme