CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Ben Russell

Ben Russell

Výpis filmů autora

Ať každý jde, kam chce

Ať každý jde, kam chce

Ben Russell / Spojené státy / 2009 / 135 min. 0 sec.

1 dědictví 2 (16mm, steadycam) 3 historická paměť přírody 4 zkušenost vnitřku zhuštěných obrazů 5 transcendentalismus: příroda je symbolem ducha 6 žít další životy, které ještě čekají 7 energie a prostředky, které nám příroda dává 8 kamera sleduje a kráčí, dokumentuje a rekonstruuje, mytologizuje 9 špína cesty, přeplněný autobus, ilegální doly, město, džungle, řeka 10 cesta k sebeuvědomění, k určení místa člověka, k duchovnímu povznesení Snímek natočený ve třinácti záběrech jde ve stopách dvou bratrů z předměstí Paramariba (Surinam), kteří symbolicky navazují na cestu svých předků, jimž se podařilo uprchnout z nizozemského otroctví.

Dělníci vycházející z továrny (Dubai)

Dělníci vycházející z továrny (Dubai)

Ben Russell / Spojené státy / 2008 / 7 min. 0 sec.

Odchod dělníků z továrny byl jedním ze snímků promítaných bratry Lumierovými při prvním veřejném představení Cinématographu - Russell se ke zdroji filmu vrátil a v pouštním městě vzmáhajícím se díky příjmům z ropy natočil jeho parafrázi, dělníci ale nejdou, jenom čekají.

Stvoření jak jsme ho viděli

Stvoření jak jsme ho viděli

Ben Rivers / Vanuatu, Velká Británie / 2012 / 14 min. 32 sec.

Tři mytické příběhy tak, jak si je vypráví domorodé obyvatelstvo melanéského ostrovního státu Vanuatu v Tichém oceánu, na pozadí černobílých záběrů dokumentujících současnost místa jejich původu, textem odkrývají tajemství stvoření muže a ženy, příčiny toho, proč prase chodí po čtyřech i vznik sopek. Domestikované divoké prase odpočívá na zemi. Na pletené rohoži se o kousek dál suší rozložené prádlo. Lidské mládě zkoumavě a nedůvěřivě hledí do kamery. Za spokojeného chrochtání se prase nechá polaskat.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme