CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Iva Radivojević

Iva Radivojević
Režisérka původem z Jugoslávie přišla na Kypr v době, kdy válka nenávratně rozvrátila její rodnou zemi. Nyní již více než deset let bydlí a pracuje v New Yorku. Ve svých filmech se často věnuje problematice identity, migrace a imigrantství. Doposud natáčela jen krátké filmy, s nimiž se zúčastnila dokumentárních festivalů v Rotterdamu či v Torontu. Evaporating Borders je její celovečerní debut.

Výpis filmů autora

Alef

Alef

Iva Radivojević / Katar, Chorvatsko, Spojené státy / 2021 / 91 min. 0 sec.

Aleph. Alfa. Transcendující počátek abecedy, života, univerza. Dech, vzduch, počátek všeho. Fiktivní postavy i skutečné osobnosti jsou průvodci magického putování mezi kontinenty, zeměmi a příběhy, které spojuje mikrokosmos autorského světa spisovatele Jorgeho Luise Borgese v reimaginaci režisérky Ivy Radivojević. „Dívka bez citů“ nás uvádí do rozmanitých světů a lokací, od Buenos Aires přes Alžírsko, Indii, Nepál až po Arktidu. Do míst, která jsou propojena tušenými významy mystických fragmentů nápaditého filmového díla, pulzujícího úniky a fascinací. Do míst prodchnutých příběhy, písněmi a zvyky beduínů, umělců, lesbiček i jeptišek.„Je to jen sen. V tomto snu je všechno znamením. V tomto snu začíná vše písmenem alfa (aleph). Počátečním písmenem většiny abeced. Alfa je branou, která zahrnuje celý vesmír.“

Mizející hranice

Mizející hranice

Iva Radivojević / Spojené státy / 2014 / 73 min. 0 sec.

Etnickými spory rozdělený Kypr je jedním ze vstupních bodů do „pevnosti Evropa“ pro žadatele o azyl. Do pěti aktů rozdělená filmová esej přibližuje ze subjektivního hlediska prostoupeného sociologickými poznatky fenomén imigrantství jako žitou zkušenost. Režisérka – sama politická imigrantka – se v širších souvislostech zamýšlí nad antagonistickými společenskými silami formujícími přistěhovaleckou politiku současné Evropy, liberální nutností přijímat politické uprchlíky a neochotou je společensky akceptovat. Pro uprchlíky samé tak mnohdy cesta za svobodou končí pádem do propasti bezvýchodnosti a smutku.DETAIL:„Se zvláštním druhem paranoie se odvracíme od oněch lidí, kteří opouští svou domovinu s vidinou lepšího života v bohatých zemích. Svět není na tyto lidské přílivy zvědavý. S otevřenou náručí upřednostňujeme nový druh zločinců: migranty.”

Utuqaq

Utuqaq

Iva Radivojević / Spojené státy / 2020 / 27 min. 0 sec.

Eskymáckou poemu ze zamrzlých plání prolíná technologická próza polární expedice. Nekonečný bílý prostor zvrásněný nánosy ledu si pamatuje miliony let vývoje planety a desítky let našeho negativního působení na ni. Surová i uhrančivě krásná Arktida jako magické místo prolnutí jazyků, tradic, zvuků a světů.   „Krajina je symbol, který má být interpretován.“ I. Radivojević      Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme