CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Jan van IJken

Jan van IJken

Výpis filmů autora

Planktonium

Planktonium

Jan van IJken / Nizozemsko / 2021 / 15 min. 23 sec.

Svět pouhému oku neviděné krásy nám odkrývá dokument natáčený přes čočku mikroskopu. Jejím prostřednictvím se seznamujeme s různými druhy planktonu, všudypřítomné životní formy, bez které by těžko mohl existovat život na Zemi. Pohybově pestrý projev vodních mikroorganismů doprovází hudba od norské umělkyně Jany Winderen, která při jejím komponování využila zvuky vodních tvorů, pohybu vln či ledovců.„Od té doby, co jsem objevil plankton, jsem na něm závislý. Pokaždé, když vyrazím ven se svou planktonovou sítí, jsem zvědavý, co najdu, a vždycky mě mé nálezy ohromí.“ (Jan van Ijken)

Umění letu

Umění letu

Jan van IJken / Nizozemsko / 2015 / 6 min. 52 sec.

Černobílý snímek, zaznamenávající pohyb hejna ptáků, je sekvencí záběrů pořízených během mírné zimy, kdy stěhovaví ptáci zůstali v Nizozemí. Každý večer se nad pláněmi odehrávalo hemžení vytvářející na obloze pohyblivé ornamenty.DETAIL:K obrovskému hejnu, které se nebem přelévá jako voda ve vakuu, se připojují další a další hejna ptáků, aby předvedla spektakulární podívanou, o níž jednotliví aktéři nemají ani ponětí.

Víckrát ne

Víckrát ne

Jan van IJken / Nizozemsko / 2013 / 3 min. 37 sec.

Rychlý instinktivní nervní proces akční malby velkoformátového černobílého obrazu, jenž prostřednictvím cákanců, stříkání, stékání, škrábání a šustění štětky po plátně zhmotňuje úryvky básně Havran, která jako magické zaříkadlo v abstraktním chaosu slov a zvuků doprovází neopakovatelný fyzický výkon umělce. Záběr soustředěné tváře, plechovka a prsty od barev. Žilnatá ruka, která vede pohyb barvy stékající z dřevěné špachtle. Přivřené oči otevřené mysli. Tempo se zrychluje, naléhavost hlasu stupňuje vypětí tvůrčího okamžiku požehnaného dílem.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme