CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Jiří Konečný

Jiří Konečný

Výpis filmů autora

Bye Bye Shanghai

Bye Bye Shanghai

Jana Bokova / Argentina, Česká republika / 2008 / 112 min. 0 sec.

Snímek o exulantech natočený českou dokumentaristkou žijící v Argentině stojí na rozhraní dvou společenských epoch, neboť hovoří-li Václav Bělohradský, Petr Král a řada dalších o exilu, tak mluví o osobní minulosti, která se rozlévá do drobných epizod důvodů a následků exilu, všichni ale o něm vyprávějí dnes, kdy se vzpomínky na putování mezi hranicemi států a jazyků proměňují v obecný příběh nezakotvenosti, setrvalého vnitřního vyhoštění.

Eugéniové

Eugéniové

Pavel Štingl / Slovensko, Česká republika / 2013 / 75 min. 19 sec.

Dějiny jedné ideje se zrůdnými důsledky podané stylem Filmových týdeníků a proložené citáty z Europeany Patrika Ouředníka. Archivní záběry se prolínají s animacemi a komentář nás vlídným hlasem provádí cestou od myšlenky pěstování „lepší lidské rasy“ až do plynových komor. „Někteří historikové říkali, že 20. století začalo, když se zjistilo, že lidé pocházejí z opic. A někteří lidé říkali, že pocházejí z opic méně, než jiní...” – Patrik Ouředník, Europeana

Kateřina Šedá: Jak se dělá mýtus

Kateřina Šedá: Jak se dělá mýtus

Jan Gogola ml. / Česká republika / 2013 / 90 min. 18 sec.

Sbližovat lidi pomocí toho, co je rozděluje. Tak popisuje světoznámá česká umělkyně Kateřina Šedá své dva projekty, které mají svést dohromady obyvatele dvou blízkých vesnic – pro jednu vytvoří nový svátek, pro druhou nového maskota. Jan Gogola dokumentuje její dílo se snahou co nejméně do něj zasahovat. Dokumentární film je možná nejvhodnější prostředek, jak „díla“ Kateřiny Šedé zachytit. Přesto se při sledování ocitáme vně její práce. Její díla nemají mít diváky, ale pouze účastníky.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme