CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Laila Pakalnina

Laila Pakalnina
Lotyšská režisérka Laila Pakalnina (1962) získala mnohá festivalová ocenění, mj. Zlatého medvěda z Berlinále za krátkometrážní snímek Udens (2006). Na MFDF Ji.hlava již představila snímky Komín (2013) či Krátký film o životě (2014).

Výpis filmů autora

Komín

Komín

Laila Pakalnina / Lotyšsko / 2013 / 54 min. 0 sec.

V hrstce domů za městem, ve stínu starého komínu žije několik plavovlasých dívek.  Rozpustilý portrét svérázného dětského mikrokosmu představuje výjevy z každodenního života, v němž většinu času zabírá průzkum okolí, hry a zvídavé dotazy na nejrůznější témata. Autorčin vyhraněný smysl pro detail umožňuje přesvědčivě zachytit poetiku všednodennosti. Výsledkem je svěží a vtipný vhled do světa, v němž uprostřed zeleně, vraků aut a kaluží neomezeně vládne spontaneita, hravost a bezprostřední dětská logika.DETAIL:"Něco ti dám. Dám ti pytlík, jo? A neztrať ho. Nic v něm není."

Krátký film o životě

Krátký film o životě

Laila Pakalnina / Lotyšsko / 2014 / 2 min. 0 sec.

Je-li slovy klasika „celý svět jeviště“, jsou pak výjevy zaznamenané statickou kamerou na obyčejném fotbalovém hřišti jeho čistou esencí. Během pouhých dvou minut se v této filmové miniatuře odehraje příběh naplněný soustředěním, nadějí, zklamáním, přátelstvím a sportovní kolegialitou. Fotbalový mikrokosmos.DETAIL:Osm se jich postavilo do řady. Jak to dopadne? Bílé podkolenky vytažené, trenýrky posazené pod pupík. Ruce vzájemně propletené. Žulí a kření se do slunce. Přešlapují. Přežvykují. Kdy zazní píšťalka? Kdo dá gól?

Na Rubiksově cestě

Na Rubiksově cestě

Laila Pakalnina / Lotyšsko / 2010 / 30 min. 0 sec.

1 cesta 2 tekutý život 3 poklidně odpočívající Lotyši 4 linie procházející borovým lesem 5 děti na kolech, důchodci na procházce 6 úzká asfaltová dálnice, propojující celou republiku 7 slavný otisk nemilovaného sovětského gubernátora Alfreda Rubikse 8 svědectví bez zbytečného komentáře, bez doplňků, bez hudby 9 sovětský komunista Rubiks, který zmizel, aby se mohl vrátit 10 energie strojů a lidí rytmicky mířící sem a zase tamRubiksova cesta, vybudovaná napříč Lotyšskem v časech sovětského komunismu, není než metaforou zapomínání a znovuzrození jména, které před dvaceti letech nechtěl nikdo ani vyslovit a dnes je přijatelnou politickou alternativou.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme