CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Lars Bergström

Stockholmská umělecká dvojice Lars Bergström (1962) a Mats Bigert (1965) tvoří od počátků spolupráce (1986) různé umělecké projekty zaměřené na aktuální vědecká a společenská témata s důrazem na lidskost, přírodu a techniku.

Výpis filmů autora

Chvíle ticha

Chvíle ticha

Lars Bergström, Mats Bigert / Švédsko / 2014 / 14 min. 0 sec.

Kompilace výjevů minut ticha držených po tragických událostech v novodobých dějinách lidstva v různých částech světa v různých dobách je dokumentárním zachycením kolektivní lidské paměti. Koláž krátkých záběrů beze slov zachycuje prchavé, ale silné okamžiky sounáležitosti, které svádí dohromady lidi nezávisle na rase, vyznání či kulturních rozdílech.DETAIL:Dveře se otevírají a za zvuků cvakajících fotoaparátů vstupuje do koridoru lidí po boku své manželky americký prezident Barack Obama, aby uctil památku obětí teroristických útoků z 11. září 2001.

Klimatický experiment

Klimatický experiment

Lars Bergström, Mats Bigert / Maroko, Norsko, Spojené státy, Francie, Čína, Švédsko / 2018 / 58 min. 0 sec.

V roce 2017 byly klimatické změny tématem všech výstav švédské dvojice umělců. Snímek, jenž mapuje jejich roční světové turné, kombinuje edukativní momenty s pozorováním běžného života obou umělců. Záběry na jejich instalace a objekty fungují jako zcizující efekt, jenž umocňuje závažnost globálního tématu.

bez náhledu

Poslední večeře

Lars Bergström, Mats Bigert / Švédsko / 2005 / 58 min. 0 sec.

Rekonstrukce přípravy večeře před popravou přechází v úvahu, jakou pozici zaujímá trest smrti a rituál s ním spojený v dnešní společnosti. Ve filmu se dokumentární materiál spojuje s důslednou stylizací, ikonickou instalací a animací. Snímek je výpravou do kulturní historie a symbolické pohostinství se stává zdrojem imaginace.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme