CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Martina Malinová

Martina Malinová
Martina Malinová je studentkou dokumentární tvorby na FAMU. Na MFDF Ji.hlava se prezentovala v rámci reportážního pásma Televizní oslava (2013) zachycující oslavy šedesáti let České televize. Autorský dokument s názvem Nepokradeš (2013), který natočila v rámci své studentské tvorby, představuje fenomén malých krádeží v obchodech jako metaforu protestu proti hodnotám konzumní společnosti.

Výpis filmů autora

Nedej se: Jídlo zdarma pro všechny

Nedej se: Jídlo zdarma pro všechny

Eva Lammelová / Česká republika / 2015 / 26 min. 0 sec.

Dokument se zabývá problematikou plýtvání potravinami na celém světě. Plná parkoviště před supermarkety, fronty nakupujících, přeplněné nákupní vozíky. Běžný víkendový nákup jídla na týden. To všechno nejde sníst. Mnoho kvalitních potravin končí v popelnici. Pokud se nic nezmění, potravinový odpad se do roku 2020 zvýší o 40 procent. Mnohé ze surovin, které vyhazujeme, pěstují chudí rolníci na plantážích v rozvojových zemích. Severní Amerika a Evropa vyhodí ročně tolik tun jídla, že by z toho několikanásobně nasytili hladové po celém světě.

Několik Let

Několik Let

Martina Malinová / Česká republika / 2014 / 47 min. 0 sec.

Donkichotský boj Miroslava Brože za zlepšení situace Romů v Česku na sebe bere podobu manifestace za likvidaci prasečí farmy. Prázdnota prostoru na místě zamýšlené blokády vyvolává frustraci a beznaděj pro vizi aktivnější občanské společnosti. Rozpačitost z výsledků protestu vyvstává v kontrastu s hutností Brožových komentářů ve voice-overu a jeho aktivitou na sociálních sítích, jejíž záznam je nenásilně zakomponován do obrazu. DETAIL:„Já vám volám z Let u Písku, kde je prasečí farma na místě koncentračního tábora pro Romy. My teď blokujeme nenásilně vstup na farmu. Chtěl jsem vás poprosit o jakoukoliv pomoc. Je nás tady málo.“

Za Adolfa by žádní morgoši neměli žádný práva

Za Adolfa by žádní morgoši neměli žádný práva

Martina Malinová, Apolena Rychlíková / Česká republika / 2014 / 27 min. 0 sec.

V barvě natočený, vyhraněně černobíle pojatý, observační dokument o realitě dne s cikánskými paterčaty odkrývá bolestné téma českého rasismu. Kamerou zachycená celodenní péče o děti je doprovázena opovržlivými komentáři a finančními přepočty národnostní většiny, jež tak obnažuje své vlastní slabiny.DETAIL:První paterčata v České republice: „Kofoly, pět fakanů, nedotknutelná pětka, dobře prosperující farma, potenciální nemakačenkové, 5 x cikáně = 5 x trestný čin, malí potkani, svině černý, darmojedi, haranti…“ S chutí do života!  

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme