CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Matěj Němec

Výpis filmů autora

bez náhledu

Normální autistický film

Miroslav Janek / Česká republika / 2016 / 90 min. 0 sec.

Děti trpící autismem netrpí nevyléčitelnou chorobou. Trpí tím, že jsou neurodiverzní a svět je zařízen pro ty neurotypické. To je teze, s níž se Miroslav Janek pouští do série živých setkání s několika dětmi a dospívajícími diagnostikovanými Aspergerovým syndromem. Nechává je bezprostředně formulovat jejich vztah ke světu, k sobě samým a také k tomu, co je odlišuje od „normálu“. Zjišťujeme, že nás zavádí mezi zábavné nebo fascinující osobnosti, které často trpí tím, že jsou označeny jako „hendikepované“. Návštěva mezi autisty rozrývá zdánlivě pevné hranice jinakosti a normality. „Budeme si teď povídat o Aspergerovu syndromu. Co Aspergerův syndrom vlastně umí. Ten normální Aspergerův syndrom, co mám já, ten lehkej, si dokáže najít kamarády. Ale ten těžší ne. Nemá kamarády.“

bez náhledu

O čo ide Idě

Tomáš Kudrna / Slovensko, Česká republika / 2016 / 67 min. 0 sec.

Neuvěřitelný zájezd hráčů České filharmonie do romských osad na východním Slovensku a jejich spolupráce s Idou Kelarovou, souborem Čhavorenge a místními romskými dětmi. Měli deset dní na to, aby děti naučili písně, které spolu s nimi na pódiu zahraje skupina hráčů České filharmonie.

Zatajené dopisy

Zatajené dopisy

Tomáš Kudrna / Česká republika / 2014 / 52 min. 0 sec.

Snímek pojednává o neobvyklém experimentu – o internátní škole pro romské děti, kterou v padesátých letech zřídila armáda ve vojenském prostoru Boletice. Jejím smyslem bylo dokázat, že Romy je možné vzdělávat, kultivovat a že i z „cikánů“ se mohou stát právoplatní občané socialistické vlasti. Školu po celou dobu její existence vedl mladý učitel Miroslav Dědič. Aby dosáhl vytyčených cílů, pokusil se vymanit své žáky z vlivu rodičů a komunity. A výsledky se dostavily.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme