CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs
Zatajené dopisy

Zatajené dopisy

Snímek pojednává o neobvyklém experimentu – o internátní škole pro romské děti, kterou v padesátých letech zřídila armáda ve vojenském prostoru Boletice. Jejím smyslem bylo dokázat, že Romy je možné vzdělávat, kultivovat a že i z „cikánů“ se mohou stát právoplatní občané socialistické vlasti. Školu po celou dobu její existence vedl mladý učitel Miroslav Dědič. Aby dosáhl vytyčených cílů, pokusil se vymanit své žáky z vlivu rodičů a komunity. A výsledky se dostavily.

Základní informace

Režisér: Tomáš Kudrna

Originální název: Zatajené dopisy

Země původu: Česká republika

Rok výroby: 2014

Stopáž: 52 min. 0 sec.

Barva: Barevný

Jazyk: čeština

Producent: Lenka Poláková

Scénář: Tomáš Kudrna

Zvuk: Matěj Němec

Hudba: Mark Degli Antoni, Agnes Obel

ikona šipkazpět
PŘEHRÁVAT FILMY MOHOU POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ Z CENTRA DOKUMENTÁRNÍHO FILMU V JIHLAVĚ.

Podobné filmy

¡O no coronado!

¡O no coronado!

Craig Baldwin / Spojené státy / 1992 / 40 min. 0 sec.

Dobyvatelská kronika rekonstruuje španělskou invazi do zemí amerického jihozápadu v první polovině 16. století, rozplétá kontexty, motivace, mýty a historické události a z kritické perspektivy a se značnou ironií buduje epickou ságu obsazení a ovládnutí území, na níž navazuje polemiku se snahami umístit do této oblasti jaderný odpad.V různých podobách zdůrazňuje vztah historické roviny k současnosti – když se rýsují paneláky na pozadí louky, kde se odehrává původní, pro film natočená historická rekonstrukce, anebo když jsou na Coronada dotazováni turisté.

... až na věky

... až na věky

Pavel Koutecký / Česká republika / 1998 / 14 min. 0 sec.

Manželství je cesta do budoucnosti, milenci se od svatebního oltáře v dokumentárních pasážích Pavla Kouteckého vydávají do animovaného světa Michaely Pavlátové. Rozkvetlá přítomnost jedné duše a dvou těl se mění ve vyprahlou ledovou poušť oddělených ložnic, deziluze a pastí.

... když se zrovna nedíváš

... když se zrovna nedíváš

Phie Ambo / Dánsko / 2017 / 84 min. 0 sec.

Elektron se při Youngově experimentu chová jinak, pokud je pokus zaznamenáván. Axiomu z kvantové fyziky podřídila natáčení dokumentaristka usilující zachytit vědou nepostihnutelné projevy lidského vědomí ve fyzickém světě. A po cestě dospěla k otázce: Komunikuje vzájemně voda, když to lidé nevidí?

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme