CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Michal Deliopulos

Výpis filmů autora

bez náhledu

Loosova Bedna

Andrea Slováková / Česká republika / 2004 / 10 min. 0 sec.

Müllerova vila, 1929. Princip prostorového strukturování Müllerovy vily, tzv. raumplan, spočívá v odstupňování výšek jednotlivých místností podle jejich funkce i symbolického významu, tak rakouský architekt Adolf Loos chápal ekonomičnost, účelnost a zároveň estetiku obytného prostoru. Unikátní řešení jsou však vždy syntézou obratů a novostí v myšlení, proto je filmování vily vlastně prořezáváním jednotlivých zásadních oblastí tehdejšího vědeckého a sociálního paradigmatu. Tato komorní reportáž se celá odehrává pouze v interiéru a téměř výhradně v detailech. Vilu stavíme na základě myšlenek: film odráží specifické objevy v matematice, filmu a sociální roli médií. Je jakousi archeologií myšlení konce 20. let 20. století.

Poslední přednáška Egona Bondyho

Poslední přednáška Egona Bondyho

Jan Foukal / Česká republika / 2009 / 32 min. 0 sec.

Filmaři natáčeli s filozofem a básníkem Egonem Bondym v jeho bytě na bratislavském sídlišti a po filozofově smrti, která záznamy proměnila v poslední, je spojili s fragmenty divadelní inscenace, aby v zrcadlení přednášky s představením mohlo myšlení pokračovat dál.

Století Miroslava Zikmunda

Století Miroslava Zikmunda

Petr Horký / Česká republika / 2014 / 88 min. 0 sec.

Po dvaceti letech přátelství získal režisér privilegium listovat deníky Miroslava Zikmunda. Archivní filmový materiál, fotografie a autorský komentář ilustrují cestopis o životě dobrodruha. Intimní portrét osobnosti století o cestovatelské vášni je sugestivním doplňkem k československé historii.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme